Ługanska11 (1 of 1)

Zbliżamy się do Ługańska. Stolicy Ługańskiej Republiki Ludowej.

 

Ługanska11 (1 of 1) Ługanska15 (1 of 1)

Podobnie jak wielu ludzi zaangażowanych w projekt “Noworosja” nie rozumiem rozdziału na dwie republiki, a wkrótce dojdzie pewnie i trzecia. Rozdział miał sens na początku powstania,ale teraz? Ja postrzegam to jako karierownictwo polityków. Nowej warstwy politycznej jaka powstała w ostatnich miesiącach. Kolejny parlament więcej to kolejne miejsca dla politycznych karier. W sytuacji kiedy oba państwa są przeważnie wymieniane razem, prowadzą wspólną politykę, nie widzę powodu dla którego nie należałoby połączyć obu republik w jedno. Różnice pomiędzy Ługańskiem, a Donieckiem nie są na tyle istotne, aby kierować się federacjonizmem. Myślę, że powody są trzy:
1)nąsladownictwo polityki Rad, czyli oddanie władzy w ręce ludu, jakkolwiek to nie brzmi ogólnie . Posłużenie się sowieckim archetypem, że oto powstało państwo”wasze, ludowe”. Co nijak się ma do rzeczywistości;
2) sztylet w stronę Ukrainy. Ludziom w Odessie, Charkowie, Zaporożu łatwiej jest się identyfikować z takim wzorcem niż z “odległym” Donieckiem, czy Ługańskiem. Mały regionalizm zawsze konsolidował ludzi, podobnie dzieje się w Polsce: Ślązacy, Krakusy- animozje są, aczkolwiek opierają się one na regule”nasze”, a nie “przeciwko wam”;
3) wieloma republikami łatwiej rządzić,kierować. Łatwiej rozbijać pojedyńcze wątki i topić je me mgle atomizacji. Szerzącej się atomizacji- w obu republikach powoli zaostrzają się linie wewnętrznych podziałów. W tej politycznej grze każdy chce kierować X-RL, sęk w tym, że one niedokońca chcą takiego kierownictwa.

 

Ługanska18 (1 of 1) Ługanska17 (1 of 1) Ługanska16 (1 of 1) Ługanska14 (1 of 1)
W Petrówce donieckiej ostrzał był prowadzony wyrywkowo- jeden pocisk upadł tu,drugi tam. W ten sposób dzielnice zewnętrzne miasta zostały nie tyle co zrównane z ziemią, ale poszatkowane- zbombardowane w sito. Napotkamy ulice gdzie 90% domów jest zniszczona, lecz zaraz obok mamy sytuację odwrotną: 90% budynków jest nietknięta.

Ługanska13 (1 of 1) Ługanska12 (1 of 1) Ługanska10 (1 of 1) Ługanska9 (1 of 1)
Tymczasem obrzeży Ługańska nie ma. Zwyczajnie: nie istnieją. Zostały zrównane z ziemią seryjnymi uderzeniami. Tam nie ma 90%- uderzenie jest jak fala tsunami, zabrała wszystko. Wiąże się to z kwartalną strukturą miasta i rejonu. W Doniecku jest jakaś ciągłość zabudowań. Szeregówki domów łączą blokowiska, wyskakuje jakiś zbiorniczek wodny i znowu zabudowania- dla czołgów koszma, na marginesie mówiąc. Natomiast Ługańsk pomimo tego, że był przebudowywany w podobnym duchu, jednak wygląda inaczej. Taki architektoniczny dalmatyńczyk: domy, nic, blok,nic, domy, nic, nic… ogień skierowany przeciwko cywilnym obiektom musi być skoncentrowany, inaczej większość pocisków spada w kretowiska, a nie o zastraszenie zwierzyny polnej tu chodzi.

Ługanska8 (1 of 1) Ługanska7 (1 of 1) Ługanska6 (1 of 1) Ługanska5 (1 of 1)
Jedziemy z pomocą humanitarną. Póżno wyjechaliśmy, droga daleka, a wypadałoby zdążyć wrócić przed godziną policyjną. Nie ma czasu na zwiedzanie- przepakowanie się w wojskowy Kamaz i pędem przez centrum miasta. Centrum miasto widmo, do wojny żyło w nim około 600 tysięcy ludzi- podobnie jak w przypadku Doniecka,ciężkoto stwierdzić. Dzisiaj gród jest niemal opustoszały. Pojedyńczy ludzie spacerujący z psami, targowiska potargane przez wiatr, domy potargane przez rakiety.

Ługanska4 (1 of 1) Ługanska3 (1 of 1)
Przed nami horyzont, kreśli pustkę- szeroki step,czyli po mojemu: krzaki, krzaki, krzaki… a na horyzoncie zawieszenie broni. Żołnierze z koszar wyjeżdzają na patrol, podchodzą do Popa,który z nami jedzie. “Pobłogosław ojcze”-proszą. Z patrolu podczas zawieszenia broninie zawsze się wraca.

Ługanska1 (1 of 1)
Ps. moje obserwację wynikają z jednego dnia i zbieranych opinii od momentu przyjazdu do Donbasu. Może mam rację, może się mylę.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>