00D_0034 (Kopiowanie)

Od kilku miesięcy w Gorłówce rezyduje (to dobre słowo) filia misji obserwacyjnej OBWE. To nie jest tak, że oni nic nie robią, nie jeżdzą na linię frontu, np. do Zajcewo, aby zajmować się tym za co pobierają – zapewne niemałe- wynagrodzenie. Ich misją jest obserwacja konfliktu, przestrzegania porozumień i raportowania. Tak wiec jeżdzą, pracują. Przyjeżdżają na miejsce- stwierdzają, że jest niebezpiecznie i odjeżdżają. Dwukrotnie znajdując się po stronie donieckiej zostali ostrzelani z przeciwnej strony frontu. Raportowali. Kto ich ostrzelał? Oj tego już nie stwierdzili. Dawajcie, zamienimy się, wezmę połowę wypłaty jednego z ich ludzi, samochód i kasę na lokum- jedna noc w ich donieckim hotelu (Park Inn) kosztuje tyle co moje mieszkanie przez miesiąc, jak nie więcej.

Pracowitość OBWE nie uszła uwadze mieszkańcom Zajcewo. Tatiana mówi, że jak któregoś przyuważy to, chociaż sama ma problemy z nogą, weźmie takiego wyciągnie z samochodu i zaciągnie do domu, żeby przez jeden wieczór przeżył to co ona. Jest to na załączonym filmie, ale ostrzegam, ze padają bardziej “kwieciste” komplementy w ich stronę.

Mieszkańcy wioski żyją bez prądu. Stacja przesyłowa znajduje się w pobliżu jednej z dwóch szkół- kiedy tylko energetyka przyjeżdża poczynić naprawy, zostają ostrzeliwani- były prośby do sztabu ATO, OBWE, aby zaniechać takich działań chociaż na czas napraw- bezskuteczne.


Druga teoria dotyczyła tego, że Zajcewo właściwie przecież zostało przez Ukraińców zajęte. Jak słusznie zauważa żołnierz Trzeciej Gwardyjskiej Gorłówskiej Brygady, “Kum”- w 2014 roku mówili, że zajeli Gorłówkę. Pamiętam,kiedy dobiegały końca walki na lotnisku- była konferencja prasowa w ruinach terminalu, ale ukraińskie media (i naturalnie polskie posłusznie potwierdziły) jeszcze przez trzy dni utrzymywały coś innego.

A po co tak mówią? Żeby Ukraińcy wierzyli w to, że ich państwo odnosi jakieś sukcesy większe niż zajęcie pustej wioski w strefie neutralnej. Drugi powód jest już brutalną zapowiedzią- jeżeli w Zajcewo nie ma ludzi to można je zrównać z ziemią. Europa potwierdzi.


A walka trwa. W trakcie mojego przyjazdu sto metrów dalej trwało odparcie ukraińskiego ataku- kto włączy dźwięk w filmie ten usłyszy. Dalszą pracę przerwał nam ostrzał z BMP odcinający nam drogę.

Jednak życie trwa. Mieszkańcy uprawiają przydomowe ogródki, druga szkoła w Zajcewo wznowiła zajęcia, działa klub młodziezowy, a w sklepach prowadzi się handel. I to tuż za linią frontu. Dlaczego? Ponieważ to ich dom i wierzą, że donieccy żołnierze nie ustąpią.

 

Zresztą ukraińskie media nieustannie wałkują teorię, ze w Zajcewo ludzi nie ma, a “separatyści” przywożą aktorów, żeby mówili przed kamerami.

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji materiału dla Trzeciej Gwardyjskiej Gorłówskiej Brygady, “Żelaznego”, “Kuma” i “BTR-a”.


Ps. Takie wyjazdy kosztują, nie wspominając o sprzęcie. Dlatego ponawiam apel: jeżeli ktoś chce wesprzeć moją pracę finansową to na stronie tragediadonbasu.pl jest przypięty odnośnik do płatności PayPal. Z góry dziękuję.
Dawid Hudziec

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>