młody (1 of 1) (Kopiowanie)

W ostatnich dniach byliśmy w gościnie w oddziale Grupy Dywersyjno-Szturmowej Wywiadu “Rusicz”. W kilku odsłonach przedstwię wam ogólny obraz tego jak wygląda służba tych żołnierzy. To nie pierwsza i (mam nadzieję) nieostatnia wizyta, ale zapewne następne będą już pośród szczęku karabinów- sytuacja na froncie jest coraz bardziej napięta- “przygaszenie ognia” dobiega końca.

Żołnierze są zakwaterowani przeważnie w opuszczonych domach, bądz udostępnionych przez samych mieszkańców.O to pierwsze nie jest trudno nie dlatego, że bardzo wielu ludzi wyjechało, ale dlatego, że przez ponad dwadzieścia lat na Ukrainie nie poradzono sobie z kwestiami własnościowymi. O ile w Polsce wszystkie prywatyzacje opierały się na jakieś wizji kapitału i parcia ku normom unijnym,otyle tutaj wszystko co się dało zajeli oligarchowie i tyle. Drobnicą nikt się nie przejmował i doszło do paradoksalnych sytuacji, że połowa domu stała w ruinie, ponieważ nikt nie wiedział czyje to, a w drugiej zamieszkiwali ludzie. W samym centrum Doniecka można bez problemu znależć podobne sytuacje.

Kierując się z jedną z grup Rusiczy na ich kwaterę spotykam mieszkańców tejże maleńkiej wioski. Co uderza to niemal nadobna cześć tych ludzi dla chłopaków w mundurach. Kobieta przystaje i błogosławii ochotników, czasami ktoś przyniesie jakieś mięso, lekarstwa i jest tak nie tylko tutaj. Pod Ługwinowem żołnierze pomagali ludziom w prowadzeniu gospodarstw- sami nie dali by rady. Kiedy zabieraliśmy dziennikarzy z wioski nieopodal Iłowajska, jedna staruszka podeszła do nas i wręczyła banknocik mówiąc, że to dla Opołczenia (pospolite ruszenie). W kopalni węgla w której byłem, tutejszy sztygar żalił się, że nie ma kto pracować, bo połowa ludzi poszła walczyć. Na ulicach większość to kobiety, studenci i starcy, sami sobie odpowiedzcie, gdzie są mężczyzni.

Przejdę do pierwszych zdjęć:

Toaleta (1 of 1) (Kopiowanie)

To linia frontu, a nie hotel. Poranna toaleta metodami polowymi. Mimo wszystko panuje zasada utrzymania higieny. Żołnierz Rusiczy ma być czysty, w czystym mundurze, świecących się butach- ma być elitą.

kawa (1 of 1) (Kopiowanie) szalik (1 of 1) (Kopiowanie)

Kawa/herbata. W gotowości bojowej, jak zawsze. Wkrótce rozlegnie się głos z radia: Rusicz zostaje wezwany do walki.

Slawianwyjazd (1 of 1)

Rozkaz prezydenta Donieckiej Republiki Ludowej nakazał rozwiązanie grup ochotniczych, jeżeli grupa nie przejdzie do regularnej armii to zostaje uznana za organizację przestępczą. Zdarza się, że kilku takich byłych wojskowych próbuje wykorzystać czas wojny i użyć siły dla własnych interesów. Wtedy do akcji wkracza wojsko i na takie wezwanie odpowiada DSGW.

szlugi (1 of 1) (Kopiowanie) szlugi2 (1 of 1) (Kopiowanie)

Jednak wszystko na spokojnie- transport niedługo przybędzie. Sęk w tym, że Rusicz nie potrzebuje czasu na mobilizację, oni są nieustannie pod bronią. Można więc zapalić … .

zbiorka (1 of 1) (Kopiowanie) zbiorka4 (1 of 1) (Kopiowanie) zbiorka3 (1 of 1) (Kopiowanie) zbiorka2 (1 of 1) (Kopiowanie)

Kiedy transport przybywa Rusicze wyruszają. Okazuje się, że grupa maruderów i przestępców pojawiła się na terenie. Myśleli o stawieniu oporu,  szybko zmienili zdanie. Od tego są min. takie grupy szybkiego reagowania: uderzyć zanim powstanie zagrożenie, także na froncie wewnętrznym.

młody (1 of 1) (Kopiowanie) pulomiot (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>