00D_0162 (Kopiowanie)

W dniu wczorajszym w donieckiej filharmonii odbył się XI Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina zorganizowany tradycyjnie przez Towarzystwo Kultury Polskiej „Polonia”- organizację aktywnie działającą na rzecz polskiej kultury w Donbasie.

W trakcie koncertu swoje interpretacje muzyki wielkiego polskiego kompozytora mogli zaprezentować laureaci konkursu młodych talentów jaki odbył się dzień wcześniej. Oprócz tego wystąpili artyści z Doniecka, Makiejewki, Zugresa, Stahanowa i Swierdlowska. Nagrodzono również młodych artystów, zwycięzców konkursu plastycznego poświęconego Chopinowi, a ich prace można było podziwiać w tym dniu na specjalnej wystawie zorganizowanej w Filharmonii.

Sala była wypełniona jak zwykle po brzegi, a występy nagradzano gromkimi brawami- zwłaszcza taneczne umiejętności zespołów „Niespodzianka”, oraz „Biały Łabędz”.

Czego zabrakło w tym roku? Niestety przez zaostrzającą się sytuację na froncie kilku artystów nie mogło przyjechać, więc koncert- aczkolwiek rewelacyjny- był krótszy niż zwykle. Także w żaden sposób nie odczułem, aby imprezą były zainteresowane instytucje takie jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które aktywnie wspierało działalność mniejszości narodowych- widocznie nowa minister ma „nowe priorytety”.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>