Koncert3 (1 of 1)

«Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel» pisał o Fryderyku Chopinie Cyprian Kamil Norwid. Muzyka chopinowska łączy serca i narody całego świata. Nasza organizacja Towarzystwo Kultury Polskiej «Polonia» od 2005 roku prowadzi w Donbasie Regionalny Festiwal Muzyki F. Chopina. 28-29 maja 2015 roku odbył się X Jubileuszowy Regionalny Festiwal muzyki F. Chopina.

Koncert5 (1 of 1) Koncert4 (1 of 1)

Pierwszy Festiwal muzyki Chopinowskiej odbył się w miejskim muzeum w Makiejewce, lecz od 2010 roku, roku jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, Festiwal odbywa się na wielką skalę w Donieckiej Filharmonii. Na Festiwalu gościli wybitni polscy pianiści: w 2010 r. gościł Gajusz Kęska (Kraków), w 2012 Jacek Kortus (Poznań), w 2013 Joanna Lawrinowicz i Marek Braha (Warszawa).

Koncert3 (1 of 1) Koncert1 (1 of 1)

W ramach X Jubileuszowego Festiwalu Muzyki F. Chopina odbył się Konkurs młodych wykonawców. Zwyciężyła w konkursie 11-letnia Jelizawieta Niewidomska (Makiejewka). W konkursie swoje umiejętności muzyczne przedstawiły dzieci i młodzież z Doniecka, Makiejewki i Ałczewska.

Ogłoszony był Konkurs Rysunku Dziecięcego, każdego roku jest nowy temat, np. : „Chopin w XXI wieku”, „Komiks o życiu i twórczości F. Chopina”, «Warszawa Chopina» ta in. Tegoroczny konkurs nosił nazwę „Mój Chopin”. Do oceny jury trafiły 102 prace z Doniecka, Makiejewki, Ilowajska i Zugresa. Nagrodę za lepsze prace było przyznano 26 uczestnikom w trzech kategoriach wiekowych.

tdB9h_aGjRg pGPlyvTbDno

Finałem Festiwalu był Koncert Galowy w sali koncertowej Donieckiej Filharmonii. W Koncercie wystąpili gości honorowi: Narodowy Zespół Tańca Klasycznego «Białe Łabędzie», zasłużona artystka ukraińska Swietlana Olchowiczenko, laureaci wielu festiwali i konkursów Jurij Januszewski, Nikita Burzanica, Kristina Amirchanian, Larisa Sarkisian (m. Dokuczajewsk).

Nie patrząc na codzienne ostrzały i trudną sytuację życiową dzieci w Donbasie grają i rysują Chopina, a my staramy się ich podtrzymać. Dziękujemy gościom honorowym za cudowne wykonanie muzyki Chopinowskiej.

PGc4uimkIMA LJRZ_4_uBY0

Tegoroczny Festiwal nie był wsparty finansowo z żadnego źródła, lecz udało się nam go zorganizować dzięki pomocy wielu organizacij: Departamentu Kultury m. Doniecka, które przyznało bezpłatnie salę filharmonii i pomogło z noclegami dla gości z innych miast, Konsulatowi Generalnemu RP w Charkowie, który jeszcze rok temu przekazał dla naszego festiwalu książeczki «Mały Chopin», Stowarzyszenu «Wspólnota Polska», które sprezentowało piękne albumy o F. Chopinie, Fundacji F. Chopina w Warszawie, która przekazała nuty i płyty z muzyką F. Chopina. Wielkie podziękowania! Bez was nieudało by się przedłużyć tradycji chopinowskiej w Doniecku. Wyjątkowe podziękowania dla wszystkich członków TKP «Polonia» którzy przyczynili się do zorganizowania Festiwalu.

TKP Polonia

fot. Julia Dorosz & Dawid Hudziec

 

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>