rQXm9C10dLs

Kiedy zaczynał się Majdan, Dymitr Jarosz, lider Prawego Sektora, wzywał ukraińskich nacjonalistów do walki za wielką Ukrainę-Ruś, walk, która jego zdaniem przyniesie oczyszczenie białej Europie. Do dzisiaj Prawy Sektor, będący w rzeczywistości zlepkiem radykalnych organizacji, pozostaje symbolem banderowskiej Ukrainy. Często stawia się równanie pomiędzy nimi, a np. pułkiem Azow, batalionem Donbas, czy Tornado. Tymczasem każda z tych formacji jest inna, a spójność między nimi jest umowna. Można stwierdzić, że najbardziej radykalny jest Azow w szeregach, którego walczy podobno kilkudziesięciu działaczy Misantropic Division (aczkolwiek oni sami uważają się za odrębną strukturę i nie wszyscy działacze MD wspierają Azow)? O MD zrobiło się ostatnio głośno w Polsce, kiedy to jeden z ich działaczy- Denis Szubin jeździł po naszym kraju odwiedzając miejsca zagłady jakiej sprawcami była III Rzesza: Auschwitz, Treblinka, Majdanek. Pisała o tym Anna Pawłowska na łamach Gazety Wyborczej [ http://wyborcza.pl/1,75248,19961335,auschwitz-majdanek-treblinka-wielbiciele-adolfa-hitlera.html ] pytając retorycznie o powód takiej podróży.

MD powstało w październiku 2013 roku i szybko zdobyło sobie rozgłos wśród europejskich neonazistów, podobnie zresztą jak każda nowa organizacja pojawiająca się na tej zdelegalizowanej w większości krajów scenie politycznej: tak było z Kościołem Twórcy, Combat 18, czy Aryan Strike Division. Samo MD odcina się od Prawego Sektora, za to, że w politycznej czołówce PS jest za dużo Żydów, a żołnierze służący w ich batalionach walczą ramię w ramię z Czeczeńcami. Zdaniem liderów Misantropic, Noworosja pomimo skromnej liczby prawicowych,czy konserwatywnych radykałów,jest przesiąknięta „rosyjskim neo-bolszewizmem”, który stanowi zagrożenie dla całej Europy, zwłaszcza dlatego, że naczelnym hasłem Noworosji jest walka z faszyzmem. Kim zasadniczo są ludzie z Misantropic Division? Za kogo się uważają? Postanowiłem zapytać o to jednego z liderów  tej organizacji, Romana Zelaznowa.

Witaj. Dziękuje, że zechciałeś ze mną porozmawiać, pomimo tego, że pracuję dla noworosyjskiego portalu. Możesz opisać w kilku słowach ideologię Misantropic Division?

 • Oficjalna ideologia Misantropic Division to narodowy-socjalizm. Kierujemy się głównie do młodzieży,która w różnej formie stoi na straży rasowego realizmu. odzwierciedlającego absurdalność poprawności politycznej, która prowadzi do terroryzowania Europejczyków

W takim razie MD jest organizacją neo-nazistowską.

 • Neonazim- tak. Ale nasza interpretacja różni się od tej, jaką posługują się liberałowie- oni wieszają taką etykietkę na wszystkich nacjonalistach. My opieramy się na prawach natury: najpierw swój naród, każdemu należy się to co jemu przynależy. Jesteśmy przeciwko szowinizmowi i szerzeniu nienawiści pomiędzy narodami o europejskiej tożsamości. MD jest zachowaniem ciągłości niemieckiego narodowego-socjalizmu przy dostosowaniu go do obecnych czasów. Naszym głównym wrogiem jest rosyjski bolszewizm i islamski fundamentalizm.

Działacie również w Polsce?

 • Mamy tam swoich współpracowników. Odnosimy się pozytywnie względem wszystkich podobnie myślących Europejczyków. Pierwsze grypy MD powstały w trakcie ukraińskiej rewolucji godności, potem ludzie poszli dalej bronić swojej ziemi przed separatystami. Można powiedzieć, że ludzie powiązani z nami są w każdej ochotniczej formacji, ale MD nie ma struktur. Działamy w niezależnych grupach

Takich które trudniej rozbić służbom policyjnym?

 • Dokładnie.

W taki razie jaki jest stosunek MD wobec władz w Ukrainie, czy Rosji?

 • Jesteśmy krytycznie nastawieni wobec władz zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich. Te struktury sprzedawczyków i złodziei trzeba poddać dogłębnej lustracji. Nie wierzymy im i nie ufamy. Tutaj, na froncie walczą ludzie za swoją ojczyznę- nie za prezydenta, ministra, czy za oligarchów. „Noworosja” to zamknięty kremlowski projekt, jego władze,struktura stanowią kwintesencję [kremlowskiego] zła.

Jak się odniesiesz wobec oskarżeń o zbrodnie wojenne padających pod adresem Azowa?

 • Obwinianie Azowa o zbrodnie wojenne to brednia. W odróżnieniu od innych ochotniczych formacji, nigdy nie padały takie zarzuty, oskarżenia pod adresem pułku. Naturalnie pojawiały się takie insynuację ze strony separatystycznych mediów, ale każdy przy zdrowym rozsądku wie, że obiektywizmu tam nie ma żadnego.

Ilu ludzi, w przybliżeniu, liczy MD?

 • Ciężko odpowiedzieć, mogę jedynie powiedzieć, że jesteśmy w większości europejskich krajów. Na Ukrainie około 200, a w Polsce współpracuje z nami kilkunastu ludzi.

Macie broń? Zamierzacie jej użyć?

– U nas nie ma pacyfistów, MD dla swoich celów musi być uzbrojona- kto chciał mieć broń,ten ją ma.
Sam również walczyłeś?

 • W Donbasie byłem od początku października 2014 roku, do końca kwietnia 2015r. Zdaniem rosyjskiej prokuratury byłem najemnikiem. Oczywiście ja tak nie uważam, byłem ochotnikiem (wolontariuszem).

Dlaczego Ty, przecież Rosjanin, wspierasz na tej wojnie Ukrainę, a nie Rosjan?

 • Popieram Ukrainę ponieważ agresja rosyjskiego rządu niesie bratniemu ukraińskiemu narodowi same nieszczęścia. Marionetkowe quasi-republiki przyjęły najbardziej odrażające cechy komunizmu i pseudo-demokracji. Nie uważam, aby reprezentowały one wolę narodu. Uważam siebie za rosyjskiego patriotę, nacjonalistę, co nie znaczy, że mam być posłuszny antyruskiemu policyjnemu reżimowi Kremla.

I co dalej z wojną? Wierzysz w pokojowe rozwiązanie konfliktu?

 • Niektóre kręgi władzy są zdominowane przez ludzi idących terrorystom na rękę- plan „Morrela” jest zbliżony do kapitulacji. Osobiście uważam, że pokojowe rozwiązanie jest niemożliwe. Najgłupsze co teraz można zrobić to zostawić jak jest teraz, bez operowania gangreny.

Niedawno w Polsce był Denis Szubin, członek MD, który jeździł po Polsce i robił prowokacyjne zdjęcia w miejscach zagłady min. Polaków, Żydów, Cyganów. Jaki cel miała ta akcja?

 • Nie mogę odpowiadać za tego człowieka, on sam przyznał, że fotografie w tych miejscach robił w charakterze turysty, na pamiątkę, a nie w celach publicznych. Zauważ, że jest to wykorzystywane przez siły dążące do skłócenia Polaków i Ukraińców, a szum wokół tego jest całkowicie nieproporcjonalny. Myślę, że ani on sam, ani te fotografie nie są tyle „warte”, aby je tak nagłaśniać.

Swego czasu pojawiła się informacja, że MD groziło Tomaszowi Maciejczukowi współpracującemu z rosyjskim blogerem Szarijem

-Ten człowiek [Maciejczuk] stara się zwrócić na siebie uwagę szukając prowokacyjnych sensacji, bez jakiejkolwiek spójności politycznej. Nie zasługuje na specjalną uwagę, proponowałem mu spotkanie w Kijowie, ale odmówił. Będę zadowolony jeżeli Polacy przejrzą jego destruktywną działalność.

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również: “Rusicz: Misantropic Division to tylko moda”

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>