00D_0107

Ukraińskie wojska tej nocy wystrzeliły prawie 350 pocisków na terytorium kontrolowane przez Doniecką Republikę. Celem ostrzałów były min. obrzeza Doniecka, Jasinowatej, Dokuczajewska, oraz Zajcewo.

Jak podaje Doniecka Agencja Informacyjna, ukraińskie siły wystrzeliły 283 pociski moździerzowe i 64 artyleryjskie, ponadto ogień prowadzono przy użyciu min. wozów bojowych piechoty.

Wskutek tego ostrzału uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny na ulicy Lenina 78 w Dokuczajewsku, oraz dom na ulicy Selidowskiej w zachodniej części Doniecka (przyfrontowa dzielnica Trudowska). Ogień był prowadzony (wg agencji) z Nowotrockie i z Marinki.

W dzielnicy Trudowskiej dwójka emerytów odniosła rany wskutek trafienia odłamkami pocisku moździerzowego. Ich stan ocenia się jako ciężki.

Ukraiński ostrzał został skierowany również na południowe tereny Republiki. Artyleria skierowała ogień w stronę wsi Leninskoje, oraz Zariecenko.

Wojska Donieckiej Republiki Ludowej zostały postawione w stan pełnej gotowości.

Około godziny 02.00 ukraińskie wojska przystąpiły do zmasowanego ataku na linii Łogwinowo-Debalcewo, przedarły się przez dwie linie obrony DRL i podeszły pod Ugliegorsk znajdujący się w sąsiedztwie Debalcewo. Tam zostały wyparte przez siły 100-Brygady, ponosząc straty w liczbie co najmniej dwóch plutonów (6-8 czołgów, transportery opancerzone i dużą ilość piechoty).

Podobny atak miał miejsce kilka dni temu w rejonie Telmanowo na froncie południowym.

Dzisiaj działania w rejonie Łogwinowo zostały wznowione i wojska ukraińskie posuwające się pod ochroną zaporowego ognia artyleryjskiego, wdarły się na 4 km w głąb linii DRL. Według niepotwierdzonych informacji ukraiński atak posuwa się wzdłuż Gorlowki, zablokowano Sancharowkę.

Straty po obu stronach są poważne. Na chwilę obecną ciężko stwierdzić, czy mamy do czynienia z ukraińską prowokacją mającą na celu zmuszenie sił DRL do zdecydowanej odpowiedzi i oskarżenie ich o złamanie porozumień mińskich, czy też jest to wstęp do większej operacji wojskowej.

Skutki ostrzału zachodnich, przyfrontowych obrzeży Doniecka

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>