Fot. Dawid Hudziec

“Pierwszy ostrzał prowadzony przez ukraińskie siły zbrojne rozpoczął się o godzinie 20.20 i był skierowany na teren dawnego donieckiego lotniska. W tym samym czasie rozpoczął się ostrzał wsi Spartak i Żabiczewo, oraz okolic “Volvo Center” w Kujbyszewskiej dzielnicy miasta”– informuje Doniecka Agencja Informacyjna w oparciu o oświadczenie rzecznika prasowego Ministerstwa Obrony Donieckiej Republiki.
Atak był prowadzony z miejscowości Piaski, przy uzyciu moździerzy kalibru 82 i 120 mm, oraz broni strzeleckiej AGS.
Wczoraj po raz kolejny ostrzelano również szkołę numer 15 w Zajcewo (okolice Gorłówki).

Zgodnie z wczorajszym oświadczeniem zastępcy Ministra Obrony DRL Edwarda Basurina, w strefie przyfrontowej zlokalizowano 300 jednostek techniki wojskowej, z czego 173 z nich znajduje się na obszarze, gdzie jej nie powinno być zgodnie z postanowieniami mińskimi.
I tak zlokalizowano min.:
Okolice Gorłówki:
Rudawy: 13 czołgów, transporterów opancerzonych i BPM.
Zajcewo: czołgi, wozy bojowe piechoty i transportery opancerzone, łącznie 50 jednostek.
Konstantinówka – 12 śmigłowców Mi-8, Ługańskie- 4 haubice D-30, Dzierżyńsk – 5 czołgów, dwie wyrzutnie BM-21 “Grad” i dwa samobieżne działa artylerii “Acacia”.
Majorsk – dwa zczołgi i sześć BMP.
Nowogrodskoje – trzy działa samobieżne 15 czołgów, 16 BMPi 13 pojazdów bojowych pojazdów opancerzonych
Okolice Doniecka:
Krasnogorówka i Konstantinówka: 37 pojazdów opancerzonych i 34 jednostek systemów rakietowych.
Okolice Mauriopola:
Olginka : 15 czołgów.
Starognatówka : 10 czołgów i 10 bojowych wozów opancerzonych.
Granitnoje : dwa działa samobieżne 2S9” Nona “, dwa” Rapier “, cztery BPM.
Novosiełówka : 4 samobieżne działa artyleryjskie.

Mariupol: trzy ACS 2S3 ” Akacja “i 15 opancerzonych pojazdów bojowych
Pierwomajsk trzy haubice D-30, trzy czołgi i sześć opancerzonych pojazdów bojowych
Nikolajewka – pięć jednostek MLRS BM-21” Grad.
Jeżeli przyjąć te dane za prawdziwe chociażby w większości, to świadczy to raczej nie o tym, że ukraińskie wojska ściągneły na front nowe siły lecz raczej, że nigdzie one nie pojechały, a najwyżej zwyczajnie zmieniły swoje lokacje. Jak już wspominałem, nikt nie wycofa rzeczywiście techniki z linii frontu, ponieważ obecność wojsk jest argumentem podczas mińskich petraktacji, które zapewne w najbliższym czasie również okażą się (okazują) pustym frazesem. Jednocześnie pod ukraińskim ostrzałem znajdują się w głównej mierze pozycje obronne wojsk DRL, oraz tereny przyfrontowe. Taki ostrzał nie zmieni w żaden sposób sytuacji miliarnej, a ma jedynie na celu nękanie i … pokazanie, że Ukraina walczy. Sytuacja polityczna wygląda tak, że Kijów musi prowadzić dwojaką politykę wewnętrzną, aby utrzymać się u władzy. Musi pokazywać, że dąży do pokoju i nie eskaluje konfliktu, ale również musi dbać o swój “wizerunek” pośród radykalniejszej części potencjalnych wyborców, zwłaszcza tych mających broń. I tak w strefę ATO powróciły różnej maści Azowy, Ajdary, aby były blisko wojny, a daleko od Kijowa. Jedną ręką władze mówią o pokoju, a drugą o odbiciu Donbasu. I to samo robią władze w Doniecku.
Jednocześnie zadziwiające są od miesięcy skłonności Ukraińców do wysyłania w ogień walki pojedyńcze oddziały, które ciężko nazwać nawet samodzielnymi grupami operacyjnymi. Niepojęta taktyka jeszcze z czasów walk na lotnisku polegająca na wysyłaniu małych sił na umocnione pozycje, czyli na rzez. Kijów mógłby zwyciężyć tylko prowadząc szerokie natarcie z niemniej niż dwóch, trzech kierunków, co zmusiłoby powstanie do oporu w kilku punktach. Tylko zapewne Kijów wie, że to z kolei zmusiłoby do interwencji Rosję.

Wasze komentarze

  1. Z tego co pan pisze , te U- padlińskie ataki to takie strachy na lachy i nic poważnego. Bardzo mnie to cieszy , bo trochę bałem się , że opołoczeńcy mogą zostać zaskoczeni ,jakimś nagłym atakiem. Mam nadzieję, że mają wszystko pod kontrolą.
    Cieszę się, że wrócił pan do zdrowia po chorobie. Pozdrowienia od czytelnika Ad Novum.
    Spokojnej nocy. (bez fajerwerków)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>