„W Polsce średnia pensja jest wyższa niż w Rosji”- argument antyrosyjskiego bełkotu nie do obalenia. Średnia jakości życia, przynajmniej tego materialnego, jest w Polsce nieporównywalnie wyższa niż w Rosji. Także wyższa niż na Ukrainie, w Albanii, w Mongolii i zapewne kilku krajach afrykańskich. Nasze PKB nie poddaje się kryzysowi zachodnich gospodarek i jeszcze śmie notować minimalny papierowy wzrost. Papierowy, wykresowy- jak cała ta cywilizacja pobytu i podaży, kredytów i posiadania, moralności pod przykaz kamer i kolorowych tabloidów.

Wszystko pięknie brzmi na papierze póki się nie odłoży arkuszy z tabelkami przychodów, a nie spojrzy na sytuację przeciętnego człowieka. Oczywiście statystycznie wypadamy lepiej aniżeli „wschód”, jesteśmy więc lepsi. Jak więc wypadamy wobec „zachodu”? Jesteśmy gorsi? Przyjaźń pomiędzy narodami, ludźmi, mierzymy stosunkiem walut? Stosunek wasalny się kłania, ale tutaj akurat prawda- jesteśmy zależni od zachodu i wydaje się nam, że mamy coś do powiedzenia na wschodzie.

Nie mamy.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>