_WNS5335

W Doniecku, 24 czerwca odbyła się parada w cześć 75-rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej/ II Wojnie Światowej. W tym roku, w paradzie uczestniczyło około dwóch tysięcy ludzi.

W kolumnach maszerowali min. żołnierze armii Donieckiej Republiki Ludowej (w tym, osobno, kobiety), kadeci szkół wojskowych, a także członkowie zrzeszenia młodzieżowych klubów patriotyczno-wojskowych „Młoda Gwardia“.

Kolumnę otwierał przejazd oryginalnego czołgu T-34, jednak większość pokazanego sprzętu wojskowego była współczesna i znajduje się na wyposażeniu donieckiej armii: czołgi T-64 i T-72, BMP-1,BMP-2, działa przeciwpancerne “Rapier“ i „Nova“- łącznie zaprezentowano 110 jednostek bojowych, w tym zdobyczną- wg. słów organizatora. W tym momencie można by się zastanowić skąd się wziął „niezdobyczny sprzęt“ , gdyby nie to, że jest 2020 rok i nikt już nawet nie ukrywa tego, że armia Donbasu jest wspierana przez sąsiadów- podobnie, jak armia ukraińska otrzymuje wsparcie chociażby z Polski, USA, czy Kanady. Pisząc „sąsiadów“ mam na myśli również Ukrainę, której bohaterska armia wiele razy pozostawiała czołgi i na piechotę udawała się jak najdalej- aby tylko jak najdalej od strefy walk.

_WNS5239

Głównym symbolem parady były sztandary zwycięstwa Południowego i Południowo-Zachodniego Frontu.

Rozdzielono również dwie uroczystości: paradę zwycięstwa i Nieśmiertelny Pułk, który odbędzie się …chyba jutro. Organizator dokładnie tak podaje informację, z użyciem słowa “chyba”- celem jest ograniczenie liczby uczestników/widzów.

W tym roku parada nie odbyła się 9 maja ze względu na wiadomą pandemię. Mieszkańców, którzy przyszli na główną ulicę Doniecka- Artema, było o wiele mniej niż w poprzednich latach- związane jest to zapewne z tym, że był to dzień wolny od pracy- dla pracowników administracji państwowej. Pozostali obywatele pracowali, licząc na to, że otrzymają jakąś część zapłaty- jak chociażby pracownicy (państwowej) kolei, którzy swoje wynagrodzenia otrzymują w ratach i tylko wtedy, kiedy są na to środki.

_WNS5445

Frekwencja słabnie z każdym rokiem- i to nie złośliwość, ale fakt. W 2015-16 roku, aby zbliżyć się do drogi po której przechodziły/przejeżdżały kolumny, trzeba było przyjść kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości. I mówię tutaj o miejscach oddalonych od podwyższenia dla najwyższych przedstawicieli państwa. W tym roku? Nie było z tym żadnego problemu nawet w samym centrum.

Analogiczne uroczystości odbyły się w Ługańsku.

W linku poniżej znajduje się pełna galeria ze zdjęciami z parady.

Парад Победы в Донецке: защитники ДНР прошли маршем по центру города

Pamięci Tomasza Lipskiego. Spoczywaj w pokoju (*)

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>