oleg-tyanhybok

Ukraińska skrajnie nacjonalistyczna partia „Svoboda” nazwała uchwałę polskiego Sejmu z dn. 22 lipca o uznaniu Rzezi Wołyńskiej za ludobójstwo, elementem „antyukraińskiej histerii”. O tym napisano na oficjalnej stronie internetowej ugrupowania.

„Z roku na rok wokół wydarzeń związanych z tzw. „Wołyńską tragedią” narasta antyukraińska histeria, którą w sztuczny sposób podżega strona polska. I wreszcie, 22 lipca 2016 roku polski Sejm pospiesznie przyjmuje absurdalne i historycznie nieuzasadnione rozwiązanie, w którym oskarża Ukraińców o ludobójstwo”- pisze Svoboda

Zdaniem nacjonalistów uchwała jest wynikiem polskiego imperializmu i szowinizmu, który nie może pogodzić się z utratą „kresów wschodnich”- takiego sformułowania użyto w odezwie Svobody. Ich zdaniem uznanie ludobójstwa jest fałszowaniem historii, a tylko dzięki postawie UPA- „ogólnonarodowemu oporowi” Ukraińcom udało się uniknąć losu swoich pobratymców, którzy zostali po wojnie z Polski wypędzeni. Mowa tutaj oczywiście o „Akcji Wisła”, tylko dla ukraińskich faszystów nie ma najmniejszego znaczenia to, że „AW” była odpowiedzią właśnie na działania UPA i Polska Ludowa (działając zresztą po myśli ZSRR) nie wymordował dziesiątek tysięcy ludzi, ale ich przesiedliła.

„Dla każdego z świadomych Ukraińców UPA – jedyna zorganizowana siła zbrojna, która w przypadku braku państwa ukraińskiego stała w obronie Ukraińców przeciwko przemocy i terroru niemieckiego, sowieckiego i polskiego-okupacyjnych reżimów (…) Ochrona własnego terytorium – to nie jest ludobójstwo, a narodowo-wyzwoleńcza walka „ -stwierdzają nacjonaliści.

Natomiast za czystkę etniczną Svoboda uważa „Akcję Wisła” dodając, że Polska nigdy za nią nie przeprosiła i skłoniła się do pokuty.

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>