Dzisiaj na pograniczu Doniecka i Makiejewki otwarto ośrodek dla uchodzców. Przyjechali pierwsi mieszkańcy, dwie rodziny z Debalcewa.
To co mówią całkowicie odbiega od relacji mediów.Najpierw trzeba się zastanowić może czemu uszli nie do wyzwoleńczej ATO-wskiej Ukrainy tylko do “separatystycznej”,”terrorystycznej”DRL? Uważają,że toich dom, ich kraj i nie zamierzają go opuszczać. Apele Jaceniuka o wyjazd z Donbasu,oraz słowa Poroszenki, że kto nie wyjechał ten terrorysta kwitują prosto: “a dlaczego tomy mamy opuszczaćnaszą ziemię,gdzie żyjemy od pokoleń? To gady Turczynowa ze swoją armią się tu chcą przybłąkać, a my tej ziemi nigdy nie oddamy!”

Screen Shot 02-07-15 at 04.20 PM 001
Opisują Uglegorsk- zgliszcza,miasteczko zrównane z ziemią. Stamtąd ludzie uciekli,bo tam nie da się żyć, a przez nie wiedzie droga do/z Debalcewa i ani Ukraińcy, ani Powstańcy go oddać nie mogą.
Debalcewo jest w ogniu. Ojciec rodziny opisuje mi swój dom, nie może się nadziwić,że po uderzeniu Grad-u cały dach zniszczony, a dom nietknięty. Mówię mu, że to normalne.”Skąd wiesz?”-pyta zaciekawiony. Zaraz dowie się,że kilka dzielnic Doniecka tak wygląda.Z komentarza wymierzonego we władze ATO-wskie można by ułożyć kilka ładnych matów( długich przekleństw).
Opisują ostrzał miasta:
“kiedy wyjeżdżaliśmy to walka trwała już w mieście, ale powiem ci jak to było na początku.Cała technika była rozmieszczona wokół miasta.I co jakiś czas spadały pociski w centrum,na szpital, na osiedla i po kilkunastu minutach zjeżdzali się dziennikarze pokazujący jak separatyści traktują cywilnych.Uważaj:karetki, strażacy jeszcze nie dojechali,a ci już z kamerami biegali. Uważaj: jak po będziesz kiedyś na froncie to zauważysz,że ostrzał z rakiet widać, a w miescie wieści szybko krążą. To Ukraińcy ostrzelali miasto,a pózniej nam ogłaszali,że nas DNR chce zabijać.U nas nikt ich nie słucha,my wiemy kto jest kto”
Myślą, że jestem wolontariuszem z Polski, nie wiedzą,że jestem dziennikarzem. Pijemy herbatę, chcą abym zrozumiał ich los, zrozumiał jak strasznie jest kiedy wojna przychodzi do ich miasta. Póżniej im powiem, że Donieck to miasto frontowe-niech się cieszą,że uciekli z piekła.
Ośrodek jest przygotowany na przyjęcie od 200-300 uchodzców i lada dzień spodziewana jest grupa 106 mieszkańców Gorłówki.Dla pełnego funkcjonowania placówki niezbędne są jeszcze drobne naprawy, ale całkowity remont się zakończył dzięki pomocy mieszkańców,Batalionu Humanitarnego,oraz Stowarzyszenia Elb-Rus z Polski.
Nowi mieszkańcy nie zdążyli się jeszcze rozpakować, a już pojawili się miejscowi zwożąc ubrania,produkty żywnościowe i ciepłe słowa.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>