00D_0187

„W tym domu żyli prości ludzie, w większości emeryci, którzy uczciwie przepracowali dziesiątki lat- dla kraju, który ich zabił. Zawsze będziemy pamiętać naszych sąsiadów … „- wspominała mieszkańców bloku przy ulicy Lenina 14 w Śnieznoje Swietłana, kobieta która cudem przeżyła.

Dwa lata temu Śnieżnoje na mapie wojskowej było celem, dzięki któremu wojska ukraińskie miały okrążyć Gorlówkę- jedno z kluczowych miast dzisiejszej Donieckiej Republiki. Poza miastem trwały ciężkie walki, pojedyncze oddziały powstańcze były okrążane, przez wojska ukraińskie. Do szeregów donbaskich wciąż napływali ludzie, jednak była to armia niewyszkolona, często słabo uzbrojona. Ciężko dzisiaj stwierdzić w jakich okolicznościach doszło do tragedii- jedyne co jest pewne to to, że wskutek bombardowania ukraińskiego lotnictwa zniszczona została część bloku mieszkalnego przy ulicy Lenina 14, w centrum miasta. Bloku w którym mieszkali ludzie.

Po tym bombardowaniu w krótkim czasie do powstania przyłączyło się zasadniczo całe maleńkie miasteczko- prawie 700 ludzi dołączyło do armii formującej się jeszcze republiki. Jednak wskutek wystrzelenia przez SU-25 sześciu rakiet, w gruzach budynku zginęło 12 ludzi i to im były poświęcone wczorajsze uroczystości.

Głos zabrał Marszałek Rady Ludowej DRL Denis Puszylin:
“Minęły dwa lata od czasu, kiedy ukraiński rząd zaczął strzelać do swoich ludzi — — Nie mamy prawa o tym zapomnieć. I nie mamy prawa godzić się na to, aby zbrodnie pozostały bezkarne. Jestem pewien, że przestępcy dostaną wszystko to, na co zasługują i będzie trybunał, na którym odpowiedzialni za morderstwa na Donbasie zostaną skazani i poniosą karę”.

Następnie głos zabrał szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko:

“Jeśli armia walczy przeciwko swojemu narodowi, to już nie jest wojskiem. Ukraina straciła swoją armię. Ale my przetrwaliśmy, bo z nami jest prawda i Bóg, a z nimi – diabeł i bezprawie. I na pewno wygramy”.

Na zakończenie uroczystości, dzieci w strojach ludowych wypuściły w niebo białe balony mające symbolizować wolę pokoju, natomiast goście i mieszkańcy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary bombardowania.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>