Separatyści ostrzelali punkt kontrolny z Gradów trafiając w autobus pełen ludzi. Prezydent Ukrainy Poroszenko wykorzystuje sytuację do ogłoszenia czwartej mobilizacji i zmiany prawa tak, aby mogła ona objąć więcej roczników. Po tragedii we Francji trzeba powstrzymać rosyjski terroryzm. Obecna na miejscu komisja OBWE bezsprzecznie podaje, że autobus został ostrzelany z wyrzutni rakietowej typu grad.

Poniżej moje zdjęcie z pierwszego października 2014 roku, kiedy to pocisk moździerzowy trafił w autobus w niemalże centrum Doniecka. Rakiety są o wiele silniejsze aniżeli moździerz.

934827_631149700346433_6455468296715850612_n

A oto autobus niedaleko Wołnowachy:

autobus

Komisja OBWE kategorycznie sprzeciwiła się propozycji donieckiej prokuratury, aby wspólnie przyjechać na miejsce tragedii. Raport komisji również nie podaję ani miejsca skąd wystrzelono rakiety, ani zdjęć głowic,ich numerów seryjnych tym bardziej.

Jednak jeszcze przed raportem media ukraińsko-polskie oświadczyły bezsprzecznie o winie powstańców, oraz przyczynie tragedii. Sytuacja analogiczna z katastrofą Boeinga- zanim cokolwiek się ustali to należy zaopiniować „najprawdziwszą wersję”.

Dlaczego nie postąpiono tak samo jak w przypadku dziesiątek analogicznych sytuacji z drugiej linii frontu? Ileż to razy ostrzelane zostały przystanki, szkoły, domy w Doniecku, Gorłówce, Ługańsku? Odpowiedz mediów ewoluowała, o czym już niejednokrotnie pisałem:

a) separatyści ostrzelali samych siebie

b) separatyści prowadzą ostrzał, a ukraińska armia tylko odpowiada

c) wina poszkodowanych, ponieważ nie powinno ich tam być.

Dlaczego więc nie przyjęto wersji, że Ukraińcy ostrzelali własne pozycje, aby uzasadnić własne działania i przygotowania do ofensywy? Dlaczego nie uznano, że ostrzał rakietowy był odpowiedzią separatystów na działania ukraińskie? Dlaczego nie obarczono winą pasażerów autobusu?

Dlaczego pierwsze doniesienia mówiły o ostrzale punktu kontrolnego na którym nie było żołnierzy, skoro właśnie na takich punktach są wojskowe posterunki? Dlaczego usilnie stara się wmówić ludziom wersję, która zostaje uznana za pewnik zanim zostanie ustalone cokolwiek?

Na poniższym filmie widać faktyczny ostrzał rakietowy w pobliże ukraińskiego blokpostu. Strona powstańcza podaję informację, że najbliższe stanowisko artyleryjskie znajduje się poza zasięgiem umożliwiającym taki ostrzał, tj. ponad 50km. Tymczasem z Wołnowachy do Nowotrockie(?), gdzie są wojska powstańcze jest ponad 20 km, a wyrzutnie rakietowe są mobilne. Jednakże w tym miejscu znajdują się również ukraińskie mobilne wyrzutnie rakietowe, więc  nic tu nie przesądza.

Zniszczony autobus znajduje się po drugiej stronie punktu kontrolnego, gdzie kamerą kieruje się po kilkunastu minutach.

Natomiast kolejny film ukazuje nagranie z kamery w samochodzie stojącym w kolejce do „odprawy”. Widać na nim ludzi wysiadających z autobusu i jedną uskakującą w bok, gdzie dochodzi do eksplozji. Być może „zabłąkana” rakieta uderza w tym właśnie miejscu. Trzeba by zapytać eksperta wojskowego, czy pojedyncza rakieta z serii może się na tyle oddalić. Na pierwszym filmie widzimy wybuch prawdopodobnie miny zdetonowanej wskutek ostrzału rakietowego.

w1 w3w4

Wzdłuż drogi ciągnie się pole minowe, o czym mówią ustawione tabliczki, pomimo nakazu rozminowywania jaki został nałożony przez zobowiązania w Mińsku.

w2

Kontrowersje budzą również ślady zniszczeń w karoserii autobusu, dla jednych są to jednoznaczne dowody … ich wersji. Sprawę jednoznacznie ucięłaby trójstronna komisja działająca zaraz po tragedii jednak na taką nie zgodziła się strona ukraińska i OBWE. Także zdjęcia pozostałości po rakiecie dałyby oczywisty dowód jednak takiego zdjęcia nikt nie wykonał. Teraz nie ma już możliwości na zbadanie sprawy, faktem jest jedynie to, że wojna zabrała kolejne niewinne istnienia tak jak zabiera od kilku miesięcy i nie zanosi się, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>