Screen Shot 03-23-15 at 05.15 PM

Dokuczajewsk do wojny zamieszkiwało ponad 20 tysięcy ludzi, same miasteczko o naturze robotniczej utrzymywało się głównie za sprawą miejscowego kamieniołomu, oraz drobnego przemysłu będącego głównie własnością oligarchy Achmetowa. Obecnie połowa ludności wyjechała- nie chcieli ryzykować życiem na granicy starcia dwóch sił.

Screen Shot 03-23-15 at 05.15 PM
Przemysłu już tutaj nie ma- został skutecznie unieruchomiony przez rakiety i pociski mozdzierzowe. Mieszkańcy utrzymują się z oszczędności, oraz pomocy humanitarnej przysyłanej głównie przez rząd DRL, oraz Achmetowa, o ile taki transport zostanie przepuszczony przez ukraińskie blok-posty.

Screen Shot 03-23-15 at 05.10 PM Screen Shot 03-23-15 at 05.11 PM
Byłem w centrum miasta. Kilka bloków staneło na drodze rakietom GRAD, przez co ich górna część została rozerwana. Szkoła nr 27 i podlegający jej internat znalały się na trasie takiego ostrzału- a raczej znalazłyby się gdyby nie właśnie bloki- to wygląda tak jakby to właśnie one zatrzymały rakiety.Gdyby dosięgły celu skutek byłby straszny. W budynku przebywa 40 wychowanków, w średnim wieku około 13 lat. Pewnie na zachodzie nikt by nawet o niczym nie usłyszał.

Screen Shot 03-23-15 at 05.05 PM Screen Shot 03-23-15 at 05.06 PM
Szkoła boryka się z problemem być, albo nie być. Funkcjonuje jedynie dzięki pomocy humanitarnej podsyłanej przez rząd i wojsko i tylko tyle.Ciągła walka o to, aby dzieciom móc przygotować codzienne posiłki- najwięcej radości sprawił transport jabłek, witaminy są ważne.Ludziom, którzy w swoim życiu prowadzonym na kredyt wyrzucają większość jedzenia, może być ciężko zrozumieć jak bardzo ktoś może się ucieszyć ze zwykłych owoców.

Screen Shot 03-23-15 at 05.08 PM Screen Shot 03-23-15 at 05.08 PM 001
Rozmawiam ze szkolnym lekarzem pediatrą, o tym czego im potrzeba, odpowiedz prosta: wszystkiego. Rezerwy rezerw na rezerwach….

Screen Shot 03-23-15 at 05.21 PM Screen Shot 03-23-15 at 05.20 PM
Jedna z rakiet spadła na terenie placówki, 5 metrów od szkolnego boiska- niedaleko do takiej tragedii jak w donieckiej szkole nr 63, gdzie zgineło dwóch chłopaków. Większość szyb w budynku trzeba było wymienić- mieszkańcy pomogli jakmogli, nie na wszystkie starczyło pieniędzy. Niższy poziom obłożono workami z piaskiem, będzie tam schron-aby tylko zdążyć.

Screen Shot 03-23-15 at 05.59 PM
Najgorszy był ostatni dzień zawieszenia broni- wszyscy przeczekali w strachu, Dokuczajewsk padł ofiarą “trzęsienia ziemi”- nikt nie wychodził z domu. Obecnie sytuacja się polepszyła- wczoraj wieczorem spadły pociski mozdzierzowe.
Szkole potrzebny generator prądu. Kiedy trwa ostrzał, placówka pozostaje bez elektryczności. Przecież trwa zawieszenie broni…”mamy młody personel. Wierzymy, że będzie lepiej, ale w pokój już nie”.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>