00D_0028

14.03
Już około południa ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy, granatników i broni ręcznej ostrzelali zagraniczne ekipy telewizyjne w rejonie miejscowości Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki. Ostrzał ten był na tyle intensywny, że ekipy telewizji rosyjskiej „RTR”, „Kanału Pierwszego„, „Ziezda” oraz chińskiej agencji prasowej „Xinhua”, nie mogli przez kilka godziny opuścić w sposób bezpieczny tego terenu. Na szczęście nikomu się nic nie stało. Natomiast ze swej strony ukraińskie dowództwo wojskowe ATO podało, że informacja o tym, jakoby została ostrzelana pod Zajcewem ekipa chińskiej agencji prasowej, nie jest prawdziwa.


Następnie we wczesnych godzinach nocnych ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Opytnoje i Piaski przeprowadzili ostrzał przy użyciu automatycznych granatników i broni ręcznej, terenu lotniska i rejonu go otaczającego oraz miejscowości Spartakus.

Również we wczesnych godzinach nocnych ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał w rejonie obwodu Wołnowacha na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie ogień moździerzy kierowany był w trójkącie miejscowości: Styła-Nowognatowka-Dokuczajewsk.

Ponadto na tym samym odcinku frontu, tylko bardziej na południe, ukraińskie wojsko w  nocy, około 03:30, przeprowadziło ostrzał z kierunku wsi Talakowka przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, zachodnich obrzeży miejscowości Komiternowo.

Na ługańskim odcinku frontu, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i automatycznych wyrzutni granatów z kierunku miejscowości Ługańskoje ostrzelało dwa razy rejon wsi Niżnaja Łozowaja. Nie ma ofiar wśród ludzi.

Podczas ostrzału, przez ukraińskich żołnierzy, w nocy z niedzieli na poniedziałek, miejscowości Zajcewo zostało rannych dwóch powstańców.

We wsi Czermalyk na odcinku frontu południowego została zamordowana strzałem z broni ręcznej przez żołnierza ukraińskiej 56 brygady zmechanizowanej kobieta w wieku 42 lat. Według wstępnych ustaleń kobieta ta domagała się zaprzestania prowadzenie ostrzału z podwórka jej domu przez ukraińskich żołnierzy. Wtedy to jeden z nich oddał do niej serię z karabinu maszynowego zabijając ją na miejscu.

Perewalsk koło Ługańska- pracownicy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych ŁRL usuwają zalegające tam niewybuchy:

Natomiast wg. komunikatu przekazanego  przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operacje ATO w Donbasie, w ciągu minionej doby, pozycje wojsk ukraińskich zostały ostrzelane 42 razy, z tego 29 razy w okolicy Doniecka, 12 razy w rejonie Mariupola i 1 raz w okolicy Ługańska.

I tak w rejonie Sietłodarska wróg przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, granatników i karabinów maszynowych ostrzelał 6 razy ukraińskie stanowiska obrony w Zajcewie, zaś w Nowogorodsku i Majorsku za pomocą granatników, ciężkich karabinów maszynowych i ręcznej broni strzeleckiej.

Ukraińskie pozycje miały też zostać ostrzelane przy użyciu automatycznych granatników i ciężkich karabinów maszynowych w rejonie Ługańskoje, Piasków, Wierchnotoreczkogo i Awdiejewki.

Na mariupolskim odcinku frontu, około godziny 19:00 bojownicy mieli 18 razy wystrzelić z czołgu w stronę pozycji ukraińskich oraz 25 pocisków z moździerza kaliber 82 mm.

W okolicach miejscowości Marinki, Krasnogorowki, Szirokino i Talakiewki miało dojść do ostrzału przy użyciu granatników i ciężkich karabinów maszynowych oraz broni ręcznej.

Doszło łącznie do 570 ostrzałów terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, wskutek 56 naruszeń zawieszenia broni. 

15.03

Już w godzinach popołudniowych, ukraińscy żołnierze ponownie przeprowadzili ostrzał moździerzowy stacji uzdatniania wody, która doprowadza wodę dla znacznej części ludności Doniecka. Ostrzał ten uniemożliwił przybycie obserwatorów z misji OBWE, którzy mięli tam dokonać inspekcji i sporządzić raport o poprzednich ostrzałach.

Ponadto w  godzinach nocnych ukraińskie wojsko ostrzeliwało z kierunku miejscowości Żowanki przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni ręcznej wieś Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki oraz teren na zachód od Spartakusa.

Jak poinformował rzecznik prasowy MON DRL Edward Basurin, w wyniku ostatnich ostrzałów prowadzonych przez stronę ukraińską zginęło dwóch powstańców.

OBWE udokumentowała wczoraj brak 11 ukraińskich czołgów w miejscu ich składowania, w tym brakuje 2 czołgi T-72 i 9 szt T-64 oraz trzech moździerzy 2B9M kaliber 82 mm.

Natomiast wg. komunikatu wydanego  przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację ATO w Donbasie, miało w ciągu ostatniej doby dojść 42 razy do ostrzału w kierunku pozycji zajmowanych przez ukraińskie wojsko.

I tak, w rejonie miejscowości Awdiejewka miano ostrzeliwać pozycje ukraińskie przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, ciężkich karabinów maszynowych, granatników i broni ręcznej. Natomiast w rejonie Nowogorodska i Ługańskoje dodatkowo jeszcze prowadzono ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych.

W okolicy Mariupola miało zostać ostrzelane stanowisko bojowe znajdujące się w Szirokino.

Walki miały też toczyć się w rejonie Niewielskiego i Opytnoje.

Doszło łącznie do 210 ostrzałów terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, wskutek 38 naruszeń zawieszenia broni.

16.03

Przez cały dzień i noc toczyły się bardzo ciężkie walki w rejonie punktu kontrolnego zlokalizowanego w okolicy Jasinowatej na drodze łączącej Donieck z Gorłówką. Ukraińskie wojsko prowadziło tam intensywny ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy. Odgłosy toczącej się tam walki słychać było w miejscowości Spartakus i Jasinowata.

Poza tym w tym rejonie bardzo intensywne walki trwały już od wczesnych godzin rannych w rejonie: przedmieścia Awdiejewki- stacji kolejowej Jasinowata 2 i stacji uzdatniania wody na obrzeżach Doniecka.

O toczących się tam wczoraj walkach jest również potwierdzenie ze strony ukraińskiej.

Podobnie intensywny ostrzał przeprowadzili ukraińscy żołnierze na miejscowość Zajcewo, gdzie w wyniku tego zostało rannych dwóch cywilów.

Na odcinku frontu ługańskiego ukraińskie wojsko przeprowadziło we wczesnych godzinach popołudniowych przy użyciu opancerzonych transporterów piechoty i wozów bojowych oraz granatników ostrzał wsi Nowoaleksandrówki. Tam też pracownik służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL znalazł się pod ostrzałem i został ranny.

Poza tym ukraińskie wojsko na tym odcinku frontu w dniu wczorajszym czterokrotnie przeprowadziło ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i rakiet przeciwpancernych oraz moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych ostrzał pozycji obronnych Milicji Ludowej ŁRL w rejonie miejscowości Kalinowo i Wiesełogorowkę. W pobliżu Kalinowa zostały trafione pociskami dwa samochody w tym jeden „Ural”, które następnie doszczętnie spaliły się. Ranny też został sanitariusz sił powstańczych.

Doszło łącznie do 279 ostrzałów terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, wskutek 43 naruszeń zawieszenia broni.

17.03

W nocy, w godzinach od 22:30 do 24:00 ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i broni ręcznej przeprowadziło ostrzał zachodnich obrzeży Doniecka, gdzie w dzielnicy Piotrowskiej został trafiony pociskiem dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Szestakowa nr. 97. Rano przeprowadzona zostanie kontrola, czy w wyniku tego ostrzału nie zostały uszkodzone i inne domy znajdujące się w jego zasięgu.

Pod ukraińskim ostrzałem prowadzonym z kierunku osiedla Marinka znalazła się również wieś Staromichaiłowka.

Nadal ukraińskie wojsko prowadziło w nocy ostrzał wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki, gdzie zostało uszkodzonych 10 domów w tym dwa spłonęły. Na szczęście nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Na odcinku frontu ługańskiego również ukraińskie wojsko przeprowadziło czterokrotny ostrzał w kierunku pozycji sił Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzał ten z kierunku Ługańskoje prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i 82 mm, granatników automatycznych oraz broni ręcznej na teren otaczający wieś Kalinowkę. Ostrzelana też została z tego samego kierunku przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm miejscowość Łozowa.

Poza tym ukraińscy żołnierze z 14 brygady zmechanizowanej prowadzili ostrzał drogi znajdującej się na północ od Dokuczajewska. Cel ostrzału stanowiły samochody cywilne przemieszczające się na trasie Jelenowka-Dokuczajewsk.

Doszło łącznie do 272 ostrzałów terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, wskutek 51 naruszeń zawieszenia broni.

18.03

Około godziny 22.00 ukraińska armia przeprowadziła ostrzał ruin donieckiego lotniska,oraz rejonu salonu “Volvo-Center” znajdującego się pomiędzy dawnym portem lotniczym,a wsią Piaski znajdującą się pod kontrolą ATO, skąd prowadzony jest codzienny ostrzał Doniecka i wsi znajdujących się na północ od stolicy. Mniej-więcej o tej samej godzinie prowadzony był ostrzał wsi Zajcewo znajdującej się na północ od Gorłówki. Ostrzał prowadzono przy użyciu mozdzierzy kalibru 82 i 120 mm, Bojowych Wozów Piechoty, oraz broni lekkiej.

Mniejszy, sporadyczny ostrzał był prowadzony na obszarach:  Spartak, Staromichajłówka, Trudowskaja (obrzeza Doniecka), oraz w Jasinowatej, Dokuczajewsku i Sachance.

Doszło łącznie do 302 ostrzałów terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, wskutek 33 naruszeń zawieszenia broni.

*****

Jak wynika z powyższego opracowania, sytuacja militarna w Donbasie nie uległa uspokojeniu- działania wojenne są prowadzone nieustannie- głównie w rejonie zachodnich i północnych obrzeży Doniecka, oraz Gorłówki.

Tylko w ubiegłym tygodniu armia ukraińska w ramach prowadzonej tzw. Operacji Antyterrorystycznej naruszyła zawieszenie broni 221 razy poprzez 1633 przypadki użycia broni,  w tym takiej, która zgodnie z ponawianymi porozumieniami miała zostać wycofana spoza strefy działań wojennych. 

W przeciągu ostatnich siedmiu dni (14-21.03) wystrzelono 1058 pocisków moździerzowych (408 kalibru 120 mm, 650 kalibru 82mm), oraz trzydzieści razy atakowano z użyciem czołgów. Oba rodzaje broni powinny być wycofane z linii frontu.

Dowództwo wojsk ukraińskich rozpoczeło przygotowania do ofensywy w Donbasie, koncentrując sprzęt i żołnierzy w rejonie Jasinowatej, Dokuczajewska i Staromichajłówki- oświadczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej zastępca Ministra Obrony Donieckiej Republiki Edward Basurin.
“Praktycznie wzdłuż całej linii demarkacyjnej, zatwierdzonej porozumienia mińskimi,stwierdziliśmy przybycie nowych jednostek wojskowych. Największa koncentracja wojsk ukraińskich ma miejsce w rejonie Staromichajłówki, Jasinowatej i Dokuczajewska”- stwierdził Basurin.


Zdaniem zastępcy Ministra Obrony, wojska ukraińskie mogą jeszcze bardziej nasilić prowokacje w tym rejonie, aby usprawiedliwić frontalny atak.
Jednak, jak stwierdza Basurin, armia jest przygotowana na taką ewentualność:
“Chcemy ostrzec wojskowe i polityczne kierownictwo Ukrainy, że wszelkie próby militarnej agresji przeciwko DRL doprowadzą do kolejnej miażdżącej porażki ukraińskiej armii.”
Do tego należy dodać,że w ostatnich tygodniach nasiliły się działania wojenne w rejonie Zajcewo, wioski znajdującej się na północnych obrzeżach Gorłówki.


Jeżeli wierzyć informacjom donieckiego wywiadu, to planowane jest uderzenie mające na celu okrążenie Doniecka poprzez przeprowadzenie ataków: z zachodu (Staromichajłówka, Trudowskaja-Marinka), z północy (Jasinowata), z południa (Dokuczajewsk).
Ponadto przerwanie linii obronnych w rejonie Dokuczajewska i Jasinowatej grozi rozbiciem obrony DRL i odcięciem ich sił na południu i wschodzie- nowoazowski obszar i Gorłówka nie miały by połączenia ze stolicą, która zostałaby całkowicie oblężona, a co za tym idzie- pod zmasowanym ostrzałem artyleryjskim i rakietowym.
Jednakże jest to plan, aż nadto oczywisty, aby nie była przygotowana obrona na taki wypadek, jednocześnie “odkrycie kart” przez Basurina może spowodować, że Ukraina zrezygnuje z działań,kiedy to jej przeciwnik zna jej plany.

Novorossia.Today/adnovumteam.wordpress.com

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>