Screen Shot 12-28-15 at 05.09 PM

W ostatnich dniach pogoda w Donbasie spadła znacznie poniżej zera. W nocy dochodziła do-20, w dzień było niewiele cieplej. Przekłada się to w sposób oczywisty na działania wojenne,kiedy samo stanie w miejscu przez kilkanaście minut znacznie męczy organizm,czołganie się przy zmarzniętej ziemi, celowanie, trzymanie broni w rękach jest już rzeczą niewykonalną. Toteż w ostatnich dniach wojna przycichła.

Pomimo to nie ustają sporadyczne ostrzały w rejonie Zajcewo pod Gorłówką, oraz wsi Spartak w rejonie donieckiego lotniska. W nocy z 4/5 stycznia doszło do 7 takich naruszeń zawieszenia broni (ze strony ukrainskiej), natomiast wczoraj uszkodzeniu uległy trzy budynki mieszkalne w pierwszej wspomnianej wiosce. Zaznaczyć tutaj wypada, że zarówno w Zajcewie, jak i Spartaku mieszkają cywile,aczkolwiek jest to teren przyfrontowy- zamknięty dla dziennikarzy, do którego mają również ograniczony dostęp cywile nie zamieszkujący już tych terenów na stałe.

Ostrzały, celowe ostrzały celów cywilnych, infrastruktury,były “znakiem rozpoznawczym” poprzedniej zimy, kiedy to Ukraina za wszelką cenę chciała zmęczyć mieszkańców,zastraszyć, aby w ten sposób w jakiś sposób utorować sobie drogę do stolic: Doniecka i Ługańska. Tak się jednak nie stało, a wręcz przeciwnie. Ludność się skonsolidowała i obecnie rozważania o przyszłości Donbasu opierają się tylko o kwestię, czy będzie możliwość inkorporacji przez Rosję, czy też w dalszym ciągu w ramach własnych państw- jednakże powrót do Ukrainy, przynajmniej w obecnym obrazie, jest tematem póki co zamknietym. Z czasem ostrzały celów cywilnych znacznie przygasły, oczywiście dochodzi do nich, ale już na wiele mniejszą skalę- taktyka zastraszenia się nie sprawdziła. Kiedy mówimy o Spartaku, północnej części Oktabryjska, Volvo- Center, czy Zajcewie, to nie zapominajmy, że w większości są to tereny opuszczone, jest to linia frontu.
Obecnie na ekranach monitorów dominuje temat wsi Kominternowo, na południu Republiki. Strona ukraińska oskarża DRL o zajęcie tej miejscowośc, pomimo, że znajdowała się ona w pasie neutralnym.Z kolei zaprzecza temu rząd w Doniecku. Przyznanie się do tego oznaczałoby naruszenie porozumień mińskich, które i tak nie są przestrzegane, natomiast Kijów zajął już bodajże 7 takich rejonów. Jednocześnie Donieck informuje o ostrzał Kominternowa, po co wojska ukraińskie ostrzeliwałyby teren neutralny pozbawiony wojsk powstańczych?
Prawdopodobnie szykuje się tam drugie Szirokino, czyli totalne zniszczenie.
Styczeń oznacza również kres zawartych porozumień mińskich, prawdopodobnie będzie kolejna tura rozmów,kolejne zawieszenia broni i kolejne wymiany ognia artyleryjskego. Niespełna rok temu w podobnej sytuacji, wojska obu Republik ponosząc duże straty zlikwidowały kocioł debalcewski, co było niebywałym sukcesem i ciosem zadanym Ukrainie. W tym roku logiczny wydawałby się marsz w stronę Mariupola, albo Piaski/Awdiejewki,tylko jest to tak oczywiste,że Ukraińcy zdążyli się tam już ufortyfikować (w Debalcewo i Ugliegorsku również mieli ogromne siły, ale wskutek braku odgórnych zarządzeń przegrali całkowicie). Mariupol można jeszcze okrążyć od północy,łukiem,a do tego potrzebne będzie Kominternowo, jako wstęp.

Nie zapominajmy o Ługańskiej Republice pozostającej w cieniu Doniecka, tam sytuacja wygląda analogicznie, aczkolwiek przez brak zainteresowania mediów, wydaje się spokojniej.
Wydawałoby się, że wojna w Donbasie przeradza się w północną Strefę Gazy. Jest to znaczne uproszczenie. Donbas ze swoją powstającą gospodarką, oparty plecami o Federację Rosyjską, jest w o wiele lepszej sytuacji, natomiast czas działa bardzo niekorzystnie dla Ukrainy i jej rozpad/federalizacja/”odkręcenie Majdanu” w najbliższych kilku latach jest bardzo prawdopodobny. Analogia z Palestyną przejawia się jedynie w tym, że kolejne deklaracje pokojowe odbywają się przy dźwiękach artylerii.

Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują znaczne ocieplenie
Dawid Hudziec

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>