W dniu 2 września, wspólnie z reporterką Novorossia TV Darią, przeprowadziliśmy sondę uliczną pośród mieszkańców Doniecka. 20 osób zapytaliśmy jak postrzegają obecną sytuację w Donieckiej Republice, co uważają za plusy, a co za minusy obecnych władz i co by zaproponowały w ulepszaniu ich wspólnego państwa. 15 osób wyraziło zgodę na nagranie wideo,obecnie materiał jest własnością Novorossia TV,nie mogę go więc opublikować przed nimi. Jedna osoba nam powiedziała, że z mediami rosyjskimi nie będzie rozmawiać, ale na wzmiankę, że ja z Polski, zaczerwieniła się i poszła dalej. Poniżej wybrane wypowiedzi nie stanowią dosłownego cytatu, jednakże nie zmieniają sensu wypowiedzi. Wybrane ponieważ opinię się powtarzały.

ntv-0220

-Zasadniczo nie mam zastrzeżeń do tego w jaką stronę zmierza nasza Republika-mówi Alona Aleksandrówna, pierwsza spotkana osoba, która wyszła na spacer z mężem- nie podoba mi się jedynie to, że linia frontu jest tak blisko naszego miasta i przez to ginie wielu cywilów. Poza tym uważam, że sytuacja zmierza w dobrą stronę. Podoba mi się to co robią nasze władze i ich plany, cele jakie postawili. Uważam, że dzięki obecnym władzom Donieck zacznie się rozwijać, a nie tak jak było kiedyś.

sonda1-0221 (Kopiowanie)
– chciałbym tylko dodać-wtrącą mąż Alony- że to o co ludzie walczyli na Majdanie to my zrobiliśmy u siebie, a co tam się dzieje? To wystarczy popatrzeć na Kijów, żeby ludzie w policję granatami rzucali. Najgorsze już mamy za sobą i myślę, że teraz to już tylko wszystko będzie zmierzać na lepsze, najwazniejsze to przetrzymać czas wojny.

sonda3-0226 (Kopiowanie) sonda2-0223
Chwilę pózniej spotykamy dwie uczennice, początkową nie chcą rozmawiać, ale dają się namówić.
– dla mnie najważniejsze, aby nigdy już nie być częścią Ukrainy.Nawet nie ważne, czy będziemy oddzielnym państwem, czy częścią Rosji, byleby tylko nie w Ukrainie.

sonda4-0228 (Kopiowanie)

– wynagrodzenia powinny być wyższe, ponieważ ceny poszły znacznie do góry, a pieniądze jakie były takie są. Oprócz tego wciąż są ostrzały miasta iwtedy strach wyjść z domu. Na szczęście nikt w mojej rodzinie nie choruje, ponieważ dzisiaj kupić lekarstwa to ogromny wydatek.Tak więc, jedynym takim dużym minusem w państwie,moim zdaniem, są obecnie wysokie ceny, a małe wynagrodzenia. Cieszy mnie, że jesteśmy razem, rodzice, znajomi, synek teraz poszedł do pierwszej klasy- będzie dobrze.

sonda8-0233 (Kopiowanie)
-jestem zadowolona z sytuacji w mieście, z tego, że remontują drogi, że jest tak czysto, bardziej niż przed wojną. W porównaniu z Mauriopolem, Wołnowachą, czy Krasnoarmiejskiem (byłam, widziałam) to u nas jest bezporównania lepiej. Bardzo mnie cieszy, że dzieci poszły do szkoły, a czas ostrzałów już przygasł. Natomiast nie podoba mi się, że wielu cwaniaków, którzy byli i przed wojną, teraz pcha się na publiczne stanowiska, a oni nie wiedzą co to etyka.

sonda9-0236 (Kopiowanie)
– w sumie jeżeli omnie chodzi to brakuje mi prawdziwego systemu bankowego, a tak to nie mam powodów do narzekań, państwo działa jak trzeba.

sonda10-0237 (Kopiowanie) sonda11-0238 (Kopiowanie)
– państwo się rozwija pomimo trudności i idzie w dobrą stronę, tylko muszą się skończyć ostrzały ze strony Ukraińców. Ja studiuje w Doniecku, obecnie zajęcia są po rosyjsku, mamy rosyjskie standardy, rosyjskie dyplomy, czyli prawidłowo.

sonda13-0243 (Kopiowanie)
– cenowa polityka, ceny jakie są obecnie muszą wrócić do normalności i sądzę, że państwo tutaj powinno interweniować, chocby tak, aby więcej my sami produkowaliśmy. A tak to nadzieja dookoła, nadzieja, że będzie już tylko coraz lepiej. Zauważyłam, że łatwiej teraz o lekarza, czy też aby dzieci oddać do szkoły, oczywiście, to dlatego, że dużo ludzi wyjechało

sonda15-0245 (Kopiowanie)
– Krótko: mnie się podoba

sonda16-0248 (Kopiowanie)
– dużó plusów i minusów. Chciałabym, aby władze były przejrzyste, takze ich plany, zeby ludzie się nie martwili o jutro. Najważniejsze jest bezpieceństwo na ulicach, oraz aby dzieci mogły się w spokoju uczyć. Myślę, że można by było więcej produktów z Rosji przywozić i sprzedawać

sonda20-0262 (Kopiowanie)
-dużo ludzi już wróciło do miasta i są organizowane różne festyny, więc w mieście wesoło, ale potrzebny nam pokój, najbardziej nam zależy na pokoju.A tak, praca jest, pieniądze są, ulice czyste, woda i prąd także jest- normalnie życię się toczy. Cieszę się z tego co mam.

sonda18-0256 (Kopiowanie)
– co by można ulepszyć w Republice…? Wojnę zakończyć, jeżeli tylko nie będą nas ostrzeliwać to wszystko będzie całkowicie normalnie.

ntv1-0229 ntv3-0251ntv3-0251

Szczerze mówiąc to przez cały czas czekałem na kogoś kto wyrzuci wszystkie gorzkie żale względem DRL, słusznie lub nie, jednak przedstawienie powyższych opinii bez symetrycznego jadu będzie się uważać za nierzetelne, albo sfabrykowane. I tutaj nikogo nie przekonam, że żadnej selekcji nie było- zresztą nie zamierzam, grono osób święcie wierzących, że Noworosja jest pod okupacją, jest gronem odpornym na argumenty, a na fakty tym bardziej.

Mieszkańcy Donbasu wierzą w przyszłość, samodzielne państwo jawi im się jako szansa na zbudowanie czegoś nowego, lepszej jakości, aczkolwiek pojawia się i krytyka to jednak bardzo rzadko jest to krytyka całości.Ewentualne polityczne debaty dotyczą tego, czy tworzyć własną państwowość, czy dołączyć do Rosji, o powrocie w ramiona Ukrainy myśli raczej nieliczny część mieszkańców, a w dobie trwającej wojny pozostają całkowicie poza politycznym życiem.

Wasze komentarze

  • Dawid Hudziec

   Tak jak mówiłem,zawsze będzie komuś nie odpowiadać, ze coś się robi. Zastanawiające jest natomiast dlaczego użytkownik piszący z jednego IP i adresu publikuje komentarze pod róznymi imionami? Bądzmy poważni

 1. Realizacja sondy na terenach wojennych/okupowanych jest moim zdaniem bezcelowa… ludzie pod kątem presji, strachu (tym bardziej z ruskiego miru) nie wypowiedzą się w pełni rzetelnie bo czują tysiące bodźców które mogą wpłynąć na ich życie gdy coś złego powie się o nowo powstającej strukturze władzy w Doniecku… poza tym gdy jesteś niedożywiony, głodny od miesięcy mieszkasz w piwnicy to kwestie wyższego rzędu są dla Ciebie obojętne.

  • Dawid Hudziec

   Jak widać na zamieszczonych fotografiach, osoby wypowiadające się były wcześniej torturowane i nie jadły od tygodni. Natomiast w piwnicach zamieszkały w ramach hobby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>