TkEri3SfPNQ

” Protest był spokojny, ale 30 samochodów OBWE i Czerwonego Krzyża zostało uziemnionych. Okna były zamalowane i maszyny nie mogły być wykorzystane. To nie jest protest, to jest wandalizm” – powiedział zastępca szefa Specjalnej Misji Obserwacyjnej (SMM) OBWE na Ukrainie, Alexander Hug.
OBWE zgłosiło się do władz Donieckiej Republiki Ludowej o wyjaśnienie okoliczności wczorajszego protestu mieszkańców przed hotelem Park Inn w Doniecku.

TkEri3SfPNQ obwe1 nzMflcbt4oQ N-6OIbfnLQw
Około 300 (zdaniem policji) mieszkańców DRL zebrało się przed hotelem w którym mieszkają pracownicy misji obserwacyjnej OBWE i zorganizowało happening, wyrażał pogląd mieszkańców na nieobiektywne prowadzenie swoich działań.

image12-300x225 ecdWiVnk9gQ DMvY_jdgUDU d0yDyFav1-o
Zdaniem demonstrantów, OBWE podkreśla działania wojenne prowadzone przez wojska powstańczych republik przy jednoczesnym unikaniu wskazania winnych,kiedy to strona ukraińska prowadzi ostrzał.
Lektura codziennych raportów wskazuje jednak, że obserwatorzy konsekwentnie wskazują kierunek skąd został dokonany atak. Przykładowo w odniesieniu do sobotniego ostrzału centrum Doniecka, w swym dzienniku stwierdzili, że ostrzał miał miejsce ze strony Piaski,oraz Pierwomajska ponieważ tyle można stwierdzić po obserwacji miejsca ostrzału.

aUKVUTtcLR0 aeRT604VKZQ

 

Nie zawsze można jednoznacznie stwierdzić skąd dokonano ataku z dokładnością do np. kilometra, a w przypadku obecnego teatru działań wojennych jest to bardzo ważna informacja.
Jednak protestujący nie sprzeciwiali się publikacji przez OBWE raportów mówiących o tym, że pociski nadleciały ze strony terenów pozostających pod kontrolą wojsk rządowych. Misja obserwacyjna ma obserwować, a nie snuć domysły i tutaj trzeba potępić takie próby dokonywane przez ich przedstawicieli, którzy zapominają, że na czas wypełniania swoich obowiązków są osobami publicznymi.


“Spontaniczny” protest mieszkańców miał miejsce w momencie,kiedy rozmowy z przedstawicielami OBWE prowadziły władze miejskie. Pomimo tego, że pomalowanie samochodów z prawnego punktu widzenia jest wandalizmem, nikt nie przeszkodził w takich działaniach. Interesujące jest, czy adekwatne działania wymierzone np. wobec samochodów eskorty szefa rządu spotkały by się z równą obojętnością sił porządkowych.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>