10-0048 (Kopiowanie)

W dniu wczorajszym  na granicy Donieckiej Republiki Ludowej zatrzymany został Andrij Purgin, wraz ze swym wspołpracownikiem Aleksandrowem, który nie został przepuszczony ze względu na swoje wypowiedzi będące “niezgodnymi z linią polityczną DRL” (Puszylin). Purgin natomiast został oddany do dyspozycji służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i podczas nocnego nadzwyczajnego głosowania został odwołany z funkcji marszałka Rady Ludowej DRL, oraz pełnomocnika republiki podczas rozmów w Mińsku. Jego miejsce zajął dotychczasowy zastępca: Denis Puszylin.

11-0052 (Kopiowanie) 9-0043 (Kopiowanie)

 

Odwołanie Purgina nie ma konsekwencji politycznych ponieważ grono jego współpracowników regularnie malało, natomiast umocnienie się pozycji Puszylina jest gwarancją, że obecny system polityczny się utrzyma. Ponadto po właściwym wycofaniu się Gubarjewa z aktywnej polityki, wyjeżdzie Striełkowa, śmierci Bednowa i Mózgowoja, a teraz odsunięciu od władzy Purgina, ludzie którzy zasadniczo rozpoczeli walkę Donbasu o niepodległość, teraz są na marginesie jej działania- i to spowodowało lawinę komentarzy w internecie.

Screen Shot 09-05-15 at 09.56 AM

Mieszkańcy Donbasu zasadniczo zachowali dwie postawy: obojętności i protestu przeciwko takim działaniom. Liczba komentarzy pośród nie-polityków, dzienikarzy etc. popierających takie działania jest znikoma, wezwań do stawienia się dzisiaj pod budynkiem administracji rządowej (OAG) było wiele i znaczna ich część wróżyła wręcz wolę zamachu stanu. Ludzie, którzy jako pierwsi staneli do walki, teraz czują się zdradzeni.

7-0036 (Kopiowanie) 5-0029 (Kopiowanie)

Dzisiaj o godzinie 12.00 rozpoczął się protest mieszkańcow, przyszło łącznie około stu ludzi, pozbawionych jakiegokolwiek przywództwa. Jest to jak na warunki donieckie duża liczba- większość mitingów jest organizowana przez Młodą Republikę, a ta współpracuje ściśle z Puszylinem.

1-0008 (Kopiowanie) zatrzymny-0016 (Kopiowanie)

Początkowo ludzie stali w pobliżu OAG, gdzie dyskutowali z pułkownikiem batalionu Opłot, który wyszedł  zobaczyć co się dzieje. Rozgoryczenie wzieło górę i demonstranci postanowili zablokować główną drogę w mieście. Wtedy przystąpiono do próby aresztowania człowieka, który krzyczał, że Puszylin jest człowiekiem Achmetowa, jednak agresywna reakcja ludzi doprowadziła do jego uwolnienia- przynajmniej na dziesięć minut.

pułkownik-0009 (Kopiowanie) 10-0048 (Kopiowanie)

Dosyć powszechny był u demonstrantów pogląd, że Republika została sprzedana oligarchom (Achmetow) podobnie jak i ukraińskiej władzy, która teraz po cichu wchłania DRL. Ich zdaniem Puszylin prowadząc rozmowy mińskie chce oddać Ukrainie kontrolę nad granicą, aby ostatecznie przywrócić w Doniecku władzę Kijowa.

8-0041 (Kopiowanie) 6-0033 (Kopiowanie)

Po 20 minutach blokady drogi, policja przesuneła protestujących na pobocze.

2-0013 (Kopiowanie) 4-0021 (Kopiowanie)

Pomijając polityczne rozgrywki w Radzie Ludowej, osobiście potępiam wczorajsze zajścia. Nie z sympatii dla Purgina, ale ze względu na to jak przeprowadzono jego odwołanie- de facto go aresztując. Podobnie jak nie wpuszczenie Aleksadrowa w DRL- czymże  się to różni od zakazów wjazdu na Ukrainę rozdawanych tak ochoczo przez SBU? Czy Purgin stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa Republiki, że trzeba było go odwoływać w taki sposób? Nie sądzę.

Rozmowy w Mińsku od początku uznaje za kabaret organizowany tylko dla mediów i zachodniej opinii publicznej, jeszcze nikt nigdy nie przestrzegał mińskich postanowień i wątpię, aby miało się to zmienić-zwyczajnie kabaret jest tak przerysowany, że aż nierealny do wykonania. Czy oznacza to, że jego krytyków należy umieszczać w aresztach? Nie znam nikogo w Donbasie, kto by wierzył w Mińsk. Nikogo. Czy krytyka polityki DRL ma się kończyć pozbawieniem funkcji w taki sposób? Czy władza nie krytykowana nie uzna, że wszystko jej wolno i dojdziemy do momentu w którym aresztowania będzie się przeprowadzać przy użyciu rakietnic i karabinów, a opozycja tuż przed czasem na rejestrację komitetów wyborczych wpadnie pod ostrzał z karabinów maszynowych?

Tymczasem po dwóch dniach faktycznego spokoju, trzecie zawieszenie broni już zaczyna się kończyć. Wskutek wczorajszego ostrzału Aleksandrówki, raniony został  starszy mężczyzna, kilka domów zostało uszkodzonych. Zapewne niedługo mieszkańcy Doniecka usłyszą oświadczenie, że jeżeli ATO będzie prowadzić ostrzały to zawieszenie broni uzna się za nieważne. Ludzie są potwornie zmęczeni rokiem wojny artyleryjskiej i o to chodziło Ukrainie: zastraszyć i zmęczyć ludność, aby zapragneła pokoju za wszelką cenę. Ta setka ludzi pokazała, że darmo krwi 6000 cywilnych ofiar oddawać nie zamierza- nie są to ludzie bez znacznego zaplecza politycznego, czy wojskowego i nie można wykluczyć tego, że w końcu ktoś nie wytrzyma i nie naciśnie na spust.

 

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>