Rozmawiałem właśnie z działem prawnym Urzędu Celnego. Kwestia wywożenia polskich mundurów, także z demobilu wygląda tak, że można takie rzeczy przekazywać armii ukraińskiej, łącznie z pozostałymi „zabawkami”, aczkolwiek istnieje zakaz używania tychże mundurów przez osoby cywilne. Urząd Celny nie widzi podstaw, abym nie mógł sobie zrobić takiej zbiórki dla armii ukraińskiej.

Sytuacja się komplikuje kiedy mówię, że ja ewentualnie mógłbym zrobić taki transport, ale dla armii noworosyjskiej- walczącej przeciw ukraińskim batalionom. Teraz słyszę, że „aha, bo wie Pan- ja tak wstępnie tylko mówiłem, że nie widzę prawnych przeciwwskazań, ale jakby Pan już wysyłał to proszę zapytać o zdanie w MSZ i do nas zadzwonić, czy Pan może”. Na początku rozmowy mówiłem, że dzwonie z polecenia MSZ.

Podsumowując-jak się „spojrzy” tak będzie.

Ps. osobiście jestem przeciwny wysyłaniu polskich mundurów jakiejkolwiek armii, czy to ukraińskiej, czy noworosyjskej- ponieważ to polskie mundury.

Natomiast uważam, że wysyłanie takich rzeczy, czy to przez osoby cywilne, czy państwa uważam za wspieranie strony konfliktu. Znamienne jest posługiwanie się retoryką podwójnych standardów: podczas gdy Kanada, UE i inny sprawiają wrażenie gotowych oddać Ukraińcom ostatnie skarpetki, o tyle wyobraźmy sobie jaki byłby szum gdyby Rosja chciała zrobić oficjalny transport takich rzeczy.

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>