tragediadonbasu-0179 (Kopiowanie)

-Młody człowieku nie wiesz, czy będą jeszcze wydawać darmowy chleb? Mówili, że już nie, ale może ktoś przywiezie?
Dwie starsze kobiety powoli odchodzą od budynku szkoły zniszczonej przez ostrzał, kilka ostrzałów. Tydzień temu pociski wywołały pozar budynku mieszkalnego kilkadziesiąt metrów dalej. To Oktabryjsk,częściowo zapomniana dzielnica w północnym Doniecku, stanowi pogranicze z Piaski i lotniskiem, a to znaczy, że jest w bezpośrednim sąsiedztwie faktycznej linii frontu.

21a-0170 (Kopiowanie) 63-0169 (Kopiowanie)
Gdyby w tym kraju toczyła się walka polityczna to zapewne specjaliści od PR wyrywali by sobie Oktabryjsk z rąk mówiąc jak to trzeba mu pomóc. Jednak tutaj PR działa na prawach monopolu, więc nie musi nikomu nic wyrywać. Kiedy ponad miesiąc temu zdenerwoani mieszkańcy zrobili demonstracje pod budynkiem rządowym, żądając odrzucenia Ukraińców na północ, bądz ewakuacji dzielnicy, prezydent republiki Zacharczenko ogłosił szeroką akcję ewakuacji tej części Doniecka. Po roku wojny.

targdroga-0058 (Kopiowanie)
Jednak wielu nie chce wyjeżdzać, boi się wszystko zostawiać, jak kobiety, którym pocisk spaliłby cały dom, gdyby ich nie było. Ludzie przywiązują się do miejsc, do rzeczy, do codziennego widoku za oknem. Spalone targowisko wciąż tutaj działa, ludzie na ulicy ustawili prowizoryczne kramy, bardziej z przywiązania- majątku dzisiaj nie zbiją, nie ma klientów, a ci którzy są nie mają pieniędzy.
Kobiety zatrzymują się pod drzewem owocowym, ładując spady do reklamówek. Marne zastępstwo chleba. Jednak posiłek. Obok, tylko trzy piętra wyżej pracują mężczyzni, skrzykneli się, aby odremontować spalone mieszkanie.

wieniec-0080 (Kopiowanie)
Przed dwoma tygodniami Swietłana “Ruda”, młoda opołczenka z którą przeprowadzałem wywiad, sporządziła listę kilkunastu nazwisk i adresów ludzi z tego rejonu potrzebujących pomocy, dwie staruszki drżącymi rękami zapisują swoje dane w moim notatniku; listę przekazujemy dla Batalionu Humanitarnego, może oni coś zorganizują, kiedyś organizowali wypady pod ostrzałem w te strony, ale z jakiegoś powodu podobno przestali. Przestano również przysyłać darmowy chleb dla mieszkańców, przynajmniej tak uważają obie staruszki.

tragediadonbasu-0179 (Kopiowanie)
– na jesień kupiłyśmy dziesięć worków węgla, wtedy jeszcze jakieś tam pieniądze były (ja pobierałam 1300 hrywien renty, to mi powiedzieli, że jak ją chce to mam wyjechać z Donbasu na Ukrainę, bo tutaj tylko terroryści są), a teraz? Zima się szybko zacznie i co my zrobimy? Nie chcę wyjeżdzać, lepiej się położyć i czekać. We własnym łóżku

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>