archeologia (1 of 1)

Byliśmy dzisiaj z Natką w Jasinowatej. Właściwie przy okazji i na prośbę “jedniodniówek” z NTV (rosyjska telewizja) wstąpilismy w zgliszcza domu dawno temu zniszczonego przez rakiety ATO. Sciana ognia spaliła go zostawiając tylko mury. A co z ludzmi, którzy w nim żyli, a po których nie ma już śladu. Przeżyli?

Wtedy zrozumiałem, że każde z takich miejsc ma swoją historię. Tę pisaną często przez dziesięciolecia, a zakończoną przez jeden ostrzał. Czy może teraz piszę się nową historię?

 

Na progu sąsiadującej ze zgliszczami domu szopy (też spalonej), stoją wiadra. Klasyczne wiadra na wodę ze stali nierdzewnej. Czy podczas ostatniego pożaru pełniły dzielnie swoją służbę w walce z ogniem?

wiadra (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Piecyk. Własciwie dwa. Teraz się już na niewiele przydadzą, przykrytę warstwą pyłu, popiołu i rdzy. A może kiedyś jakieś małe rączki opierały się o szybkę niecierpliwie czekają na ciasto?

piecyk1 (1 of 1) (Kopiowanie) piecyk (1 of 1) (Kopiowanie)

Takich miejsc w Donbasie są setki, jeśli nie tysiące, a konca wojny nie widać. Można tylko pomyśleć, co będzie dalej.

o przyszłości (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Sąsiadka nabiera wody, prozaicznie, jak każdego dnia. I niemal każdego dnia nasłuchuje, czy ten wybuch był “bardzo” w oddali, czy czas biec do piwnicy za domem. W trakcie naszej wizyty słyszeliśmy cztery wybuchy.

nasłuch (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Nie, to nie propaganda komunizmu. To gwiazdka. Taka na szczyt świątecznej choinki. Czy dom spłonął, kiedy trwały święta? Czy rakiety wygoniły ludzi do piwnicy? Czy zdążyli?

 

gwiazdka znieba (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Podmuch fali uderzenia opalił pobliskie drzewo.Zdjęcie tego niestety nie oddaje- w tle bujny las, a na pierwszym planie roślina ze spopieloną korą. Nie wydaje już liści, ale … może życie jeszcze zakwitnie?

drzewko (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Najtrudniej zauważyć to co ma się przed sobą.

dostrzeżenie (1 of 1) (Kopiowanie)

 

Dla każdego archeologa zródłem wiedzy są często skorupki garncarskie. Może ta skorupka powie coś przyszłym pokoleniom. Tylko co takiego?

archeologia (1 of 1) (Kopiowanie)

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>