Fot. DONi News

Tragedia Donbasu dla niektórych może się wydawać problemem tylko i wyłącznie rosyjskiej ludności zamieszkującej tereny byłej Ukrainy, jednak wszystko wygląda całkiem inaczej. W pomoc narodowi, który sprzeciwił się niesprawiedliwości kijowskiego rządu, znajdującego się pod protektoratem Zachodu, przyjeżdzają nie tylko rodacy z Rosji, ale również z krajów, które- wydawać by się mogło- nie mają nic wspólnego z tym konfliktem. Rzeczywistość okazuje się bardziej skomplikowana.

Korespondenci Agencji Informacyjnej Noworosja spotkali się z żołnierzem brygady Prizrak- Petri “Willi”  Viljakainen

przyjechał bronić Noworosji, z odległej Finlandii. W trakcie rozmowy „Willi” wyjaśnił, dlaczego zdecydował się stanąć w obronie Donbasu.

Agencja Informacyjna Noworosja: Dlaczego zdecydowałeś się tutaj przyjechać? Przecież Finlandia jest krajem neutralnym?

„Willi”: Nie, ona nie jest neutralnym krajem. Zasadniczo Finlandia jest antyrosyjska. Przyjechałem tutaj, aby bronić Donbas od agresji państw zachodnich, od imperializmu i to jest dla mnie najważniejsze.

AIN: Uważasz, że ten konflikt to część globalnego imperializmu?

W: Tak, chciałbym, aby ludzie, narody, wyzwolili się spod niego.

AIN: Kto w takim razie, według Ciebie, jest agresorem, imperialistą?

W: Stany Zjednoczone Ameryki, wszystko co się dzieje- dzieje się z ich woli.

AIN: Jak Twoja rodzina zareagowała na Twoją decyzje?

W: Nie mam rodziny.

AIN: Jak w Finlandii i ogólnie w Skandynawii ludzie odnoszą się do konfliktu w Donbasie?

W: Ja zasadniczo wierzę w to, że stosunek Skandynawów do Donbasu się zmieni, ponieważ zrozumieją co się dzieje. Jednak póki co, media i rząd są kontrolowane przez Zachód. Mam tutaj na myśli nie tylko Unie Europejską, ale również USA. Ludziom ciężko złamać taką informacyjną blokadę. Faszyzm wciąż istnieje, ale ludzie o tym nie wiedzą.

AIN: Ludzie wiedzą co się tutaj dzieje?

W: W tej chwili nie, ponieważ u nas panuje totalna blokada informacyjna. W Finlandii na informację z Donbasu nałożono całkowitą cenzurę.

AIN: W swoim kraju będziesz miał problemy z tego, że tutaj jesteś?

W: Tak.

AIN: O problemach jakiego rodzaju mówisz?

W: Myślę, że jeżeli mnie wsadzą do więzienia to nie na długo, bo u nas ludowe Republiki (Doniecka i Ługańska- red.)nie są uznawane za organizacje terrorystyczne. Spodziewam się jednak problemów ze strony fińskich faszystów.

AIN: Zemsta?

W: Tak.

AIN: Czym się zajmowałeś przed wojną?

W: Pracowałem w fabryce.

AIN: Służyłeś w fińskiej armii?

W: Tak.

AIN: Jesteś w Donbasie i wiesz o neonazistowskiej ideologii, która rozprzestrzenia się na Ukrainie. Wiesz, że Ukraina chce unicestwić Donbas. Jak myślisz, dlaczego w Europie toleruje się taką ideologię na poziomie państwowym?

W: Oczywiście, że faszystowska, czy też neonazistowska ideologia jest obecna na Ukrainie. Siły zachodnie, zwłaszcza USA, chcą podżegać ten konflikt i dlatego skrajna ideologia im nie przeszkadza. Wykorzystują tych ludzi, aby walczyli za nich, w ich [Zachodu] interesie. Ludzie walczący w Ajdarze, czy Prawym Sektorze to prości ludzie wykonujący polecenia swoich zwierzchników. Ja tak uważam.

AIN: Jak uważasz, w jaki sposób zakończy się ten konflikt? Donbas stanie się na powrót częścią Ukrainy, a może Rosji? Czy może też będzie niepodległym państwem?

W: Wierzę w to, że Noworosja stanie się niepodległym państwem. Będzie w dalszym ciągu rozwijać się współpraca pomiędzy doniecką, a ługańską republiką, ale także z Charkowem etc. Wojnę można by już zakończyć, ale przez te ofiary, które już były … .

Novorossinform

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>