staruszka-0175 (Kopiowanie)

Zgodnie z komunikatami mediów noworosyjskich w dzielnicy Kujbyszewskiej doszło wczoraj w nocy ostrzału w wyniku czego zniszczonych zostało 9 budynków mieszkalnych, jeden z pocisków natomiast spadł w pobliżu szkoły nr 66. Na pewno jednak nie doszło do żadnego ostrzału pomiędzy ulicą Olimpijewa, a Liebedyńskogo, oraz pod adresem Olimpijewa 166. Byłem dzisiaj w obu tych miejscach i jak w pierwszym przypadku mieszkańcy nie potwierdzili zdarzenia, tak w drugim dom stoi nietknięty.

olimpijewa2-0148 (Kopiowanie) olimpijewa1-0144 (Kopiowanie)
Jeden z pocisków trafił na ulicy Olimpijewa 134, gdzie wpadł w sam środek terenu małego zakładu kamieniarskiego, albo jego składu. 3 metry od miejsca eksplozji znajdowała się buda z małym psiakiem,którydoznał niegrożnych poparzeń, ale przy tym całkowicie ogłuchł i wraz z drugim psem przebywającym na posesji były calkowicie przerażone, jeszcze 15 godzin po ataku.

olimpijewapiesek-0149 (Kopiowanie) olimpijewa-0140 (Kopiowanie)

Pociski, czy też rakiety, uderzyły także w domy na ulicy Kozaka. Tam spłoneły dachy trzech budynków mieszkalnych z czego co najmniej jeden był zamieszkały. Ludzie nie chcieli jednak w tym miejscu rozmawiać z prasą ponieważ byli zwyczajnie zmęczeni sytuacją i wcale się im nie dziwię. Donieck jest obecnie przesiąknięty lokalnymi i rosyjskimi agencjami prasowymi i w sytuacji, kiedy dochodzi do niewielu “sytuacji medialnie atrakcyjnych” to natężenie dziennikarzy może przerazić.

olimpijewa3-0154 (Kopiowanie)
Na tejże ulicy zginął jeden człowiek, we własnym domu.
Niedaleko tego domu pocisk trafił w dom z którego ludzie niedawno wyjechali, szczęśliwie, ponieważ połowa dachu się załamała momentalnie do środka.
Mężczyzna spacerujący z dzieckiem oprowadził nas po okolicy. Mówił, że przez dzień jest tutaj bardzo cicho, ale kiedy tylko zaczyna się zbliżać wieczór to sytuacja diametralnie się zmienia. Ciężko mu także znależc sens w tych atakach ponieważ pociski spadają w punktach całkowicie z sobą nie związanych, kompletnie losowe trafienia. Dzieje się tak od trzech dni i jego rodzina na czas wieczorny przenosi się teraz do piwnicy.
Przypomnieć można w tej chwili słowa ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenko: “nasze dzieci pójdą do szkoły, a ich będą siedzieć w piwnicach”.

szkoła-0158 (Kopiowanie)
Do ostrzału szkoły nie doszło, podobnie nikt nam nie potwierdził, że w najbliższej okolicy doszło do jakiegokolwiek uderzenia w ostatnim czasie.

żurewa-0161 (Kopiowanie) żurewa3-0193 (Kopiowanie) żurewa1-0167 (Kopiowanie) żurewa2-0170 (Kopiowanie)
Na ulicy Użumskiej rakieta uderzyła kilka metrów od najbliższego zamieszkałego domu. Siła uderzenia zniszczyła pobliskie betonowe ogrodzenie, zerwała linie wysokiego napięcia, uszkodziła instalację gazową. W budynku przebywała około 50 letnia kobieta, oraz 80-latka.

żurewa1-0167 (Kopiowanie) staruszka1-0190 (Kopiowanie)
” Z mamą byłyśmy niedawno w Mauriopolu, tam mieszkałyśmy, bo tam mogłyśmy pobierać wynagrodzenia- rentę i emeryturę. Jednak mama stwierdziła, że ma już dosyć życia na, jak to powiedziała wygnaniu i żąda powrotu do Doniecka, bo woli umrzeć we własnym łóżku. I niewiele brakowało.Wczoraj w nocy słyszałyśmy, że niedaleko są wybuchy i jeszcze mówiłam, że tylko Bogu dziękować, że nie w nas trafiają. I wtedy walneło obok. Rzuciłam się pod stół, bo gdzie niby miałem uciec? Człowiek się przed tym nie obroni, nie ma jak.Mama natomiast siedziała, tak jak teraz…i dalej siedzi i nic do niej nie dociera, ani że był ostrzał…jest w szoku, lekarz powiedział, że wieczorem przyjedzie zobaczyć co z mamą. Boję się.”- opowiada nam młodsza z kobiet.

Na miejscu byłem z reporterką DNR Pravda Tatianą Karalową.

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>