batalion_Tornado

Nie daje mi spokoju kwestia batalionu Tornado. Oficjalne oskarżenia ukraińskie (podkreślić, że ukraińskie) mówią o tym, iż żołnierze tego batalionu “dopuściłli się licznych poważnych przestępstw, w tym gwałtów (łącznie 127 gwałtów), morderstw (115 morderstw) oraz licznych innych przestępstw polegających na nielegalnym więzieniu cywilów, stosowania tortur, kradzieży i korupcji” (AdNovum). Nieoficjalnie mówi się, że formacja była skonfliktowana z lokalną policją (jeżeli ww. dane chociażby w 10% są prawdziwe to nic dziwnego), oraz że zablokowała transport “kontrabandy” z DRL.
Nie od dziś wiadomo, że mniej lub bardziej oficjalny handel pomiędzy republikami(zwłaszcza Ługańską), a Ukrainą po cichu kwitnie i nie ma w tym nic dziwnego- oligarchia łatwo nie odpuszcza, a można już być pewnym, że ich majątkom w Donbasie raczej nie wiele grozi. Wychodzące czasami transporty, np. węgla irytowały niektórych po obu stronnach, ale Tornado to nie ideowy Prawy Sektor-czyżby nie dostali “swojego”? Możliwe, ale nie tłumaczy to reakcji Ukrainy.
Władza w Kijowie ma ogrom mozliwości, żeby się uporać z takimi sytuacjami, polityczna prowokacja, czy kompromitacja jest jednymi z nich, ale na taką skalę?
Otóż nagle władze kijowskie prowadzące “operację terrorystyczną” przyznają, że od miesięcy mieli ponad stu ludzi uzbrojonych po zęby, także w ciężki sprzęt i ci ludzie kradli, gwałcili, zabijali i co? I nic. Organizacje międzynarodowe, władze przeciwnych Republik, Konstantyn Dołgow, Daria Morozowa- oni wszyscy alarmowali o zbrodniach ochotniczych ukraińskich batalionów i byli za to dyskredytowani, opluwani i wyzywani od agentów Putina (jak np. Amnesty International), a teraz się okazuje, że faktycznie coś na rzeczy było i jest.
Jednak kolejka jest długa. Kilka dni temu ponformowano o dwóch żołnierzach ATO, którzy zabilidwie kobiety podejrzane o sprzyjanie separatystom. Nie ma żadnego znaczenia o co je podejrzewali, ani też komu sprzyjały-mamy doczynienia ze zbrodnią wojenną.
Jednak Ukraina informując o zbrodniach Tornada

się odsłania i pytanie co się takiego stało, że zdceydowano się, aż na taki ruch? Amerykańskie zniecierpliwienie nazistami i psycholami w armii? Próba odświeżenia wizurenku i odbudowy zaufania społecznego? Skrucha? Nie sądzę…jest coś ukryte w cieniu o czym jeszcze nie wiemy, albo tego nie widzimy.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>