vikingi

Wczoraj wojska ukraińskie przystąpiły do ataku na pozycje powstańcze pod Białą Kamionką. To nie tyle co punkty obronne, ale raczej placówki obserwacyjne. Dookoła znajdują się niewysokie wzniesienia bez żadnej osłony terenowej, niemal bez drzew i budynków. Obie strony robiły z tych terenów pas ziemi niczyjej naszpikowany minami.
Ukraińcy w trakcie natarcia stracili 7 zabitych i 11 rannych, zniszczony BMP i uszkodzony czołg T-64. Skąd tam się wziął rzekomo wycofany czołg, na to pytanie w telewizji nie ma odpowiedzi. Naturalnie powstała historia wzięta nie wiadomo skąd, że to powstańcy zaatakowali siły ATO, uderzenie odparto,zajęto Nowołaspę, po czym się wycofano. Na takie opowieści jak się okazuje nie wpadł tym razem nawet sztab ATO.

vikingi3
Zmechanizowana Brygada Wiking (bo to ona tam stacjonuje) nigdzie się nie wycofała i dalej przebywa na swoich pozycjach, które od wczoraj znajdują się pod ostrzałem z artylerii i rakiet typu GRAD, które naturalnie wycofano i teraz Kijów grozi, że je przywróci na front. Czyli podjadą jeszcze blizej?

vikingi
Natarcie ukraińskie się nie powiodło, więc teraz będzie prowadzony niszczący ostrzał, po czym wyślą kolejną grupę zwiadowczą, metoda z czasów II Wojny Światowe, rozpoznania w ogniu.
Sytuacja Wikingów do ciekawych nie należy, to że się wybronili zawdzięczają tylko swojemu przygotowaniu i temu, że Ukraińcy zdecydowali się na szarże przez wzgórze po odkrytym terenie, licząc na przewagę liczebną- i słusznie, odrobina paniki, zawachania i Wikingowie nie mieliby szans.
Teraz sytuacja jest gorsza ponieważ dzięki samobójczemu (jak się okazało) atakowi, ATO zna przybliżone pozycje i możliwości zgrupowania i będzie prowadzić bombardowanie terenu, gdzie nie ma miejsca, aby się ukryć.

poległy chażos
Jak dotychczas Brygada straciła dwóch żołnierzy: Chanżora, który zginał w budynku w Nowołaspie, alarmując przez radiostację o ukraińskim ataku (razem z nim przebywała również jego żona, nie wiem czy przeżyła). Nord z kolei zginął podczas ostrzału pozycji.

 

11863467_855285987880443_6128085432652369317_n

Informację uzyskałem od żołnierzy Brygady Zmechanizowanej Wiking, oraz korenspodenta wojennego Gennadiya Dubovoya.

Poprzedni reportaż z Brygady Wikingów:  Na froncie przygaszonej wojny

Pod silnym ukraińskim ostrzałem znajduje się mała wioska Nowołaspa: Życie na linii frontu

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>