Screen Shot 09-03-15 at 09.48 PM

Pod koniec listopada ubiegłego roku przeprowadziłem wywiad z Walentyną Staruszko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Donbasu. W trakcie rozmowy pani prezes stwierdziła, że w Donbasie żołnierze Prawosławnej Armii prowadzą walkę z katolicyzmem (TKPD opiera się na działalnosci Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Doniecku) i przez to działalność Towarzystwa ulega zawieszeniu. Wcześniej zresztą nie prowadziło aktywnych działań, a było wręcz podejrzewane o ciągłe malwersacje ministerialnych funduszy. Staruszko wielokrotnie potępiała min.  na antenie  Telewizji Republika, władze donieckie.


Środowisko TKPD było czynnie zaangażowane w absurdalne pogłoski o śmierci polskie obywatela w Doniecku, media w Polsce, opierając się o fantastyczne opowieści propagandowego portalu omylącej kresowej nazwie, prześcigały się w kolejnych sprzecznych doniesieniach na temat rzekomego zabójstwa Kaimierza Wróbla przez powstańczy patrol.

Jak się okazało o zdarzeniu nie wiedziały służby policyjne w Doniecku, a sama ofiara najpierw była w nieokreślonym szpitalu w Doniecku, a następnie w oddalonym o 300 kilometrów Charkowie.

Nie zyje polak postrzelony przez separatystow w donbasie, na pewno?
Te same środowisko nie ponformowało większości Polaków zamieszkujących Donbas, a nie należących do TKPD o ewakuacji w styczniu br. Podobnie nie poinformowano ich o drobnej jednorazowej akcji humanitarnej dla rodaków w Donbasie. Jak sie okazało konwój humanitarny zorganizowany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nigdy na tę stronę nie dotarł (został rozdzielony pomiędzy 3 organizacje ukraińskie) w całości, a jedynie wyruszył transport w postaci jednego samochodu, a obdarowane osoby wkrótce opuściły Donbas, podczas tzw.ewakuacji na której znalazły się osoby rekomendowane przez panią Staruszko, a jak przyznali sami opiekunowie tychże osób już w Polsce- większość nigdy nie miała kontaktu z polskim językiem.Kimże więc byli?

Polska pomoc dla Polakow
Podczas gdy pani Staruszko ochoczo wyjechała z Doniecka to na miejscu pozostało Towarzystwo Kultury Polskiej Polonia, które nie tylko nie zawiesiło działalności, ale rozpoczeło szeroką akcję organizowania pomocy humanitarnej, wyjazdu polskich dzieci na wakację do ojczyzny, a także kontynuowało lekcje języka polskiego, działalność kulturową, czego symbolem może być choćby Festiwal Chopinowski, albo Festiwal Polonez Pod Hałdami Donbasu. Jednocześnie Towarzystwo ogłosiło, że wobec trwającej wojny zachowuje pełną neutralność i w odróżnieniu od prezes Staruszko, pani Irena Erdman przewodnicząca TKPP nigdy nie wspierała/potępiała którejkolwiek strony konfliktu.


Za to,  że Towarzystwo Kultury Polskiej Polonia nie zaprzestało swojej działalności,  przez Lecha Suchłomynowa “reprezentującego” Polskie Kulturno-Oświatowe Towarzystwo “Odrodzenie” w Berdiańsku, ,zostało uznane za organizację separatystyczną,wrecz terrorystyczną. Tenże człowiek nie widzi natomiast żadnego konfliktu pomiędzy polskością, a występowaniem w koszulce z podobizną z Banderą.

11840543_871947376186767_1018852003_o

Ważne, żeby płyneły fundusze i było na drogie wakacje, krzycząc przy tym,że jego organizacji niezbędna fundusze.
Prawosławna Armia wciąż jest częścią sił zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej i tak jak w listopadzie ubiegłego roku, tak i do teraz nigdy PA nie uważało, że prowadzi wojnę z katolicyzmem, nie ustały ostrzały Doniecka, władze DRL w żaden sposób się nie zmieniły, jak również władze na Ukrainie. Sytuacja jest identyczna z tą z listopada,kiedy to pani Walentyna Staruszko uznała, że działalności TKPD się prowadzić nie da. Teraz jednak prezes Staruszko wraca z emigracji na którą tak bardzo nalegała i ogłasza, że jej organizacja wznawia działalność. Czemu? Może pani Walentyna zmieniła zdanie w kluczowych kwestiach, a może zwyczajnie odkąd nie będąc w Donbasie i nie będąc “świeżo ewakuowaną” ze strefy wojny, stała sie medialnie nieatrakcyjna? Może nie wyszły planu zostania tłumaczką (24.03. ukazało się jej publiczne CV w tej kwestii) i nagle perspektywa życia w republice “polującej na katolików” stała się całkowicie znośna? Tylko dla kogo TKPD będzie teraz pracować skoro swoich członków podobno ewakuowało?
Ps. czekamy na artykuł w którym Suchomłynow nazwie panią Staruszko separatystką

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>