nikonorova_LoeMAzM

16 grudnia 2015 roku ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Koffman, człowiek którego osobiście szanuję, uroczyście otwarł Dom Przyjaźni Narodów. Instytucję, która w ramach programu MSZ miała pomagać organizacjom narodowościowym w Donbasie (w tym także rosyjskim ) promować swoją kulturę- w tym celu w siedzibie MSZ wydzielono specjalne biura, w których, np. polscy działacze mogli prowadzić lekcje naszego języka. Podobna instytucja istniała wcześniej w Doniecku na długo przed wojną, ale jak zauważył Koffman- została zamknięta, ponieważ władze ukraińskie nie widziały potrzeby jej utrzymywania. DRL otwierając DPN chciało pokazać swój tolerancyjny, wielonarodowościowy charakter stawiając go w kontraście z banderowskim szowinizmem. I uważam, że była to bardzo dobra decyzja. Była.

Przed kilkoma dniami działacze organizacji narodowościowych, bez żadnego wyjaśnienia, czy konsultacji, zostali poinformowani, że mają jak najszybciej zabrać swoje rzeczy z biur DPN-u ponieważ wkrótce zmienią one swoje przeznaczenie. W ten sposób instytucja została faktycznie zlikwidowana, czym Ministerstwo jeszcze się nie zdążyło pochwalić na swojej stronie. W grudniu 2015 roku umieścili barwną foto-relację z uroczystości otwarcia DPN-u, czekam więc na analogiczną fotorelację, jak działacze społeczni zabierają w kartonach naprędce swoje rzeczy.

Dlaczego podjęto taką decyzję i co zmieniło się w społecznej polityce Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Przede wszystkim Koffman został odwołany ze stanowiska, a na jego miejsce powołano Natalię Nikonorową. Dlaczego? Tego nigdy nie uzasadniono, wszak po co w ludowej republice cokolwiek tłumaczyć masom.

Czekam niecierpliwie na kolejne błyskotliwe decyzje, może jest to przejaw nowej polityki MSZ, której wspomniana nowa szefowa stwierdziła, że mieszkańcom Donbasu będzie się lepiej żyło w Ukrainie.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>