Ukraiński prezydent Petro Poroszenko oświadczył wczoraj, że zamierza prowadzić wojnę w Donbasie, aż do pełnego zwycięstwa. W ten sposób interpretuje jego słowa:

„Nie oddamy ani centymetra ukraińskiej ziemi. Odzyskamy Donbas, odrodzimy w Donbasie ukraińskość”
Zastanawiające jest stwierdzenie o odrodzeniu ukraińskości Donbasu, który kulturowo nigdy ukraiński nie był, a na myśl przychodzą skojarzenia z rusyfikacją i germanizacją ziem polskich za czasów zaborów i okupacji.

W momencie kiedy Poroszenko wypowiadał słowa o odzyskiwaniu Donbasu, na Donieck i Gorłówkę spadały rakiety i pociski artyleryjskie, a do natarcia szły czołgi.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa Rosję, aby ta wpłynęła na powstańców i doprowadziła do przestrzegania porozumień mińskich z piątego września. W oświadczeniu można przeczytać, że strona ukraińska jest skłonna zgodzić się na zawieszenie broni od dnia 19 stycznia i trójstronne rozmowy pokojowe.

W momencie publikacji oświadczenia o dążeniu do rozmów, wojska ukraińskie ogłaszają ofensywę i zakończenie zawieszenia broni atakując sześciokrotnie donieckie lotnisko.

lotniskozdobyte

Media w Polsce zaczynają się już krztusić własnym „obiektywizmem”. Jednego dnia podają, że powstańcy nie zdobyli lotniska, a jedynie kontrolują jego skrawki. Czy skrawkiem można nazwać zabudowania nowego terminala? Nie dowiemy się z tychże mediów dlaczego na „niezdobytym” lotnisku szef rządu Aleksander Zacharczenko urządza swobodną konferencję prasową. Dowiemy się natomiast następnego dnia, że lotnisko zostało z rąk powstańczych odbite- komu je więc odbili?

lotniskowiec

Kiedy noworosyjskie odziały opanowały ostatecznie rejon to zaprosiły dziennikarzy, natomiast strona ukraińska „donosi”, „podaje”, „twierdzi”- czyli zmyśla.

Podobnie ma się sprawa z mostem Putiłowskim, który został zniszczony w trakcie próby przedarcia się pięciu czołgów na tyły wojsk broniących lotniska. Atak został powstrzymany przez oddziały Somalii. Po co wykonali szalony manewr wzdłuż osady Spartak, aby uderzyć na tyły lotniska jeżeli nie jest ono kontrolowane przez powstańców? Znowu chcieli je odbić ze swoich rąk??

mapa

Tymczasem okazuje się, że trwają ostre walki o Peski będące zapleczem i punktem wyjściowym do ataku na port lotniczy. Wczoraj pojawiła się informacja w powstańczych mediach, że dzięki nagraniom Tomasza Maciejczuka udało się ustalić dokładne pozycje 93 Brygady Zmechanizowanej i skierować tam ogień artyleryjski, więc należą się mu podziękowania.

Sama brygada z kolei apeluje o przysłanie amunicji ponieważ ich sytuacja jest coraz cięższa- oczywiście z relacji samego Maciejczuka dowiadujemy się, że pomimo ciężkich walk, oraz całodziennego ostrzału mają tylko jednego rannego, a w ich samochodzie ukrył się kot.

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>