wns_0413

Latem 2014 roku, seria ukraińskich ostrzałów niemal doszczętnie zniszczyła znajdujące się w centrum miasta donieckie Muzeum Krajoznawcze. Nie szczędząc niewinnych ludzi, trzeba było się spodziewać, że ukraińskie wojsko nie uszanuje tym bardziej obiektów kulturalnych. Budynek znajdował się niemal w całkowitej ruinie, dzisiaj placówka działa na pełnych obrotach.

Korespondenci Agencji Informacyjnej „Noworosja” rozmawiali z dyrektorem generalnym Donieckiego Republikańskiego Muzeum Krajoznawczego Denisem Kuzniecowem, który opowiedział zarówno o ciężkich czasach, jak i odrodzeniu muzeum.

„20 sierpnia 2014 roku muzeum znalazło się pod najsilniejszym ostrzałem. Zniszczenia były ogromne: całkowitemu zniszczeniu uległo północno-zachodnie skrzydło [w którym obecnie trwają prace remontowe- red.], zniszczona została gówna fasada, wejście do budynku, były bezpośrednie trafienia w trzecie i czwarte piętro, kilka trafień w dach, uszkodzone zostały płyty konstrukcyjne sufitów, pociski trafiły w parter. Łącznie było 30 bezpośrednich trafień.”- wspomina Kuzniecow.

Jak stwierdził dyrektor generalny- obecnie przywrócono 70% przeszkleń, całkowicie odremontowano dach, oraz większość północno-zachodniego skrzydła, główne wejście, wszystkie drzwi, oraz schody wewnętrzne.

„Najbardziej ucierpiała ekspozycja przyrodnicza, oraz archeologiczna dotycząca ceramiki. Na dzień dzisiejszy większość ceramiki została odrestaurowana, sklejona. Tym zajmowali się nasi archeolodzy, więc tutaj straty okazały się minimalne.

Wystawa przyrodnicza była w opłakanym stanie, ale część eksponatów udało nam się odtworzyć dzięki staraniom nieobojętnych obywateli, którzy podarowali nam wiele nowych okazów. Bardzo dużą pomoc okazał nam wydział biologii Donieckiego Uniwersytetu Narodowego, który przekazał nam dużą kolekcję wypchanych zwierząt, fragmenty szkieletu wieloryba i dużą kolekcję owadów.

Część eksponatów udało się odzyskać. Przykładowo „niedźwiedź” przeleżał rok pod gołym niebem. Leżał pod gruzami i nie mogliśmy go wydobyć. Dopiero kiedy Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych zaoferowało swoją pomoc- to się zmieniło.

Prowadzimy prace na dużą skalę. Na dzień dzisiejszy zrobiliśmy bardzo wiele w sprawach odbudowy naszego muzeum.

Obecnie otwartych jest siedem ekspozycji, absolutnie nowych- nie takich jak przed wojną. Wkrótce otwieramy nową, ósmą ekspozycję”- powiedział Kuzniecow.

“Na kulturze spoczywa teraz ideologiczne zadanie, zadanie wojskowo-patriotycznego wychowania młodzieży, zadanie zaszczepienia miłość do ojczyzny u dzieci w wieku szkolnym. Faktycznie już od przedszkoli pracujemy z dziećmi.

Przed nami zadanie, aby uczynić muzeum jeszcze lepszym, niż był przed wojną, aby stało się lepsze niż jego odpowiedniki na Ukrainie. Przetrwać i nie poddawać się. Wygramy, w tym wątpliwości nie ma i nigdy nie było.”- dodał szef muzeum.

 

 

Novorossinform

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>