DSC_6339

Waleria Dragunowa (McVal) zajmuje się rapem połowę swojego zycia, odkąd miała 14 lat. Zawsze był to ciężki, agresywny styl. Taki odpowiada najbardziej jej twórczości:

“Chcę pokazać niezmienną, mroczną naturę człowieka, to co w nim skrywane”

Duży wpływ na taką postawę wywarła w niej twórczość Fiodora Dostojewskiego, mistrza rosyjskiej i światowej literatury, którego ceni jeszcze ze szkolnych lat- ta fascynacja odbiła piętno na jej pozniejszej muzyce.

“W czasie wojny opisywałam już to co widziałam swoim oczyma, to co czułam patrząc na zachodzące wydarzenia. Pieśń “В Моём Городе” napisałam jesienią 2014 roku, pod wpływem wydarzeń w Donbasie. Wtedy wojna pokazała całe swoje okrucieństwo- brutalność o której wielu wiedzieć nie chciało- a ja to widziałam na własne oczy. Wszyscy nasi ludzie doskonale rozumieją o czym mówię. Nie chcę, aby o tym zapomniano”- mówi Waleria.

Zachować w pamięci czasy, kiedy rodzinny Ługańsk był pozbawiony mediów i wody, bez których “cywilizowani ludzie” nie wyobrażają sobie zycia, kiedy na miasto nieustannie spadały pociski i bomby ukraińskiej armii- taki cel zaczął przyświecać muzyce McVal.

“Kwestia taka pojawiła się w styczniu 2014 roku- wraz z wydarzeniami zachodzącymi na Majdanie. Napisałam wtedy o tym pieśń, która okazała się wręcz prorocza. Już po miesiącu wydarzenia nabrały krwawego obrotu. Czułam, ze to się nie skończy tam-w Kijowie. Czułam, że to przyjdzie i do nas, do Donbasu, wszyscy się wtedy tym martwiliśmy. Niepokoiła nas ta anarchia, zresztą w pieśni mówię wprost o tym, kto stał na Majdanie, w jakim celu i do czego to doprowadzi.”

Никогда вы нам не будете братьями“- krzyczy McVal w kolejnym swoim utworze, mając na myśli Ukraińców. Pytam jej, a co jeżeli by oni sami oczyścili swoją przestrzeń polityczną od radykałów i oligarchów, a następnie przyszli do Donbasu z prośbą o pokój.

“Po tym wszystkim co się wydarzyło przez ostatnie lata, nasze pokolenie nie może już wybaczyć. Za dużo przeszliśmy, za dużo wycierpieliśmy, aby móc im wybaczyć. “

Od 2014 roku wielu ludzi stara się, aby informacje o wojnie w Donbasie mogły sie przedostać na Zachód. Czy twórczość muzyczna Walerii pomogła w jakiś sposób przełamać ukraińską blokadę informacyjną?

“Dostałam wiele wiadomości z Ameryki, z Europy- zwłaszcza z Polski, w których ludzie pisali, że dzięki tym klipom zrozumieli co się dzieje w Donbasie. Powstało bardzo dużo tłumaczeń moich tekstów na polski, angielski. Nas, Donbas, popiera bardzo wielu ludzi na Zachodzie. Mówi się, że tam są wrogowie, wszyscy przeciwko nam- a to nie prawda. Trzeba koniecznie rozróżnić to co myślą ludzie, od tego co robią politycy. Przykładowo: wszystkim jest znana agresywna polityka Stanów Zjednoczonych, ale w tym kraju jest również bardzo wielu ludzi sprzeciwiających się takiej retoryce.”

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>