batman

W dniu wczorajszym sąd wojenny Ługańskiej Republiki Ludowej skazał członków zbrojnej grupy przestępczej składającej się spośród byłych żołnierzy grupy szybkiego reagowania (ГБР) “Batman” na długoletnie kary pozbawienia wolności. Poinformował o tym szef departamentu Prokuratury Generalnej ŁRL Dmitrij Solonina.

Zdaniem Soloniny byli żołnierze „Batmana” w okresie od kwietnia 2014 roku do stycznia 2015 r. popełnili szereg ciężkich przestępstw, najaktywniejsi członkowie grupy otrzymali kary 12 i 13 lat pozbawienia wolności i konfiskaty mienia.

W oficjalnym komunikacie służby prasowej ŁRL czytamy, że śledztwo w sprawie rozpoczęło się w grudniu 2014 roku i w trakcie próby zatrzymania dowódcy ГБР Aleksandra Biednowa, doszło do strzelaniny wskutek której poniósł on śmierć.

Poniżej fotografie zrobione już po „próbie aresztowania”, oraz oświadczenie żołnierzy pułkownika Bednowa nagrane po dwóch dniach od tego wydarzenia. Jak łatwo zauważyć, „Batmanowi” nikt nie proponował poddania się, czy też udania się na przesłuchanie, ale od razu otworzono ogień nie dając mu żadnych szans- i w istocie odbierając mu możliwość prawnej obrony.

W komunikacie ŁRL (oficjalnej strony informacyjnej) czytamy, że w trakcie rewizji przeprowadzonej w domach członków „bandyckiej grupy” znaleziono dużą ilość amunicji i broni, pieniędzy, oraz kosztowności zrabowanych cywilom. „Dochodzenie w tej sprawie trwa. Ustalane są wszystkie fakty potwierdzające nielegalną działalność zatrzymanych”. Moje pytanie więc jest następujące: śledztwo i proces trwały półtora roku co jak na sąd wojenny jest okres gigantycznie długim, skazanych aresztowano zaraz po zabójstwie Aleksandra Bednowa i przeprowadzono rewizje. Wczoraj sąd odczytał wyroki- w takim razie jakie postępowanie jeszcze trwa? Co jeszcze zostało nie wyjaśnione, jakim cudem nie zostało i dlaczego w takim razie zapadły wyroki? Pytanie dodatkowe: czy zabójcom Bednowa, którzy „co najmniej” przekroczyli w sposób nieuzasadniony uprawnienia (nawet jak na czas wojny) postawiono jakiekolwiek zarzuty? Z lakonicznego komunikatu Prokuratury Generalne tego się nie dowiemy.

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>