IMG_3035-760x507

Od dwóch dni w Donieckiej Republice przebywa delegacja włoskich działaczy społecznych i politycznych. Jak sami mówią przyjechali, aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda sytuacja ludności i powstawanie nowego państwa. Jest to o tyle interesujące, ponieważ w delegacji znalazł się również przedstawiciel Ligii Północnej- włoskiej partii dążącej do  niepodległości północnych Włoch (Padanii).

IMG_2891-760x507 IMG_3035-760x507
Grupa w przeciągu dwóch dni odwiedziła już min. zniszczony w trakcie działań wojennych Uglegorsk, wystawę fotografii w centrum sztuki ArtDonbas, oraz spotkała się z przedstawicielami mediów i władz.

IMG_3039-760x507 00D_0215
Podczas konferencji prasowej, Minister Spraw Zagranicznych Aleksander Koffman stwierdził:
“Po raz pierwszy w historii Donieckiej Republiki  gościmy u siebie  delegację z Wenecji, której mieszkańcy, tak jak my, walczą o swoją wolność i niezależność w Włoszech. Delegacja odwiedziła już miejsca zniszczone przez wojnę, wszystko widziała na własne oczy i jestem pewien, że gdy wrócą do domu, będą mogli przekazać mieszkańcom Wenecji, prawdę o ludobójstwie cywilów w Donbasie ”


Członek Towarzystwa Włosko-Rosyjskiego Eliseo Bertolasi powiedział, że głównym celem wizyty jest “zobaczyć na oczy co się tutaj dzieje. W naszej delegacji jest przedstawiciel partii Liga Północna, która się zdecydowanie sprzeciwia sankcjom przeciwko Rosji”


Natomiast  zastępca szefa  prowincji Werona, szef partii “Liga Północna” Gualtiero Mazzi oświadczył:
“Nasza partia ma  poparcie w Wenecji na poziomie 30% . Kilka miesięcy temu zaproponowaliśmy rządowi  do przeprowadzenia referendum  o niepodległość regionu, ale odmówił. Dlatego popieramy Donbas i wierzę, że wasza walka jest  ideologicznie blisko naszej”. Mazzi dodał przy tym, że jednym z priorytetów jest zakończenie “okupacji przez NATO”.
Podczas spotkania z samorządowcami, zastępca burmistrza Doniecka Igor Ponomarenko powiedział:
” Na szczęście, w innych miejscach  w Europie i na świecie  są ludzie, którzy rozumieją, że ukraiński rząd rozpoczął agresję  wobec swoich dawnych obywateli. Przedstawiciele delegacji włoskiej podzielają taką opinię na równi z nami i opowiadają o podobnych prawach swoich mieszkańców. Myślę, że takie spotkania staną się regularne i omówimy możliwości wspólnej współpracy. Musimy  zrozumieć: im więcej ludzi pozna prawdę, tym szybciej zdają  sobie sprawę, że faszyzm i nazizm nie może się odrodzić ”


Natomiast  wiceprezes “Komitetu Niezależnej Wenecji” Edoardo Roubini skrytykował politykę Unii Europejskiej:
“Jesteśmy rozczarowani polityką naszego rządu i UE jako całości i wierzę, że pokój i porządek w Europie  jest niemożliwy, pod stałą presją ze strony NATO. Dla  ludzi z Donbasu, pragnę przede wszystkim – pokoju i wolności “.

00D_0216
Ponadto Włosi spotkali się deputowanym w Radzie Ludowej DRL Władysławem Berdyczewskim. Podczas przyjaznego spotkania deputowany przedstawił delegacji obraz politycznej i społecznej sytuacji w Donbasie, natomiast goście z półwyspu opowiedzieli o swoich dążeniach niepodległościowych i wyrazili nadzieję, że śladem Donbasu pójdzie wkrótce zarówno Padania, Szkocja, jak i Katalonia.

00D_0202 00D_0210-2 00D_0203-2
Fot. DNR-Online, Dawid Hudziec

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>