wns_0117

Krutaja Bałka znajduje się na obrzeżach Jasinowatej, bardzo blisko strefy bezpośrednich działań wojennych. Obecnie przebywa tam zaledwie kilkunastu mieszkańców, głównie w podeszłym wieku. Co jakiś czas pojawiają się informację o ostrzałach tej maleńkiej miejscowości. Owszem, wioska jest właściwie tuż przy linii frontu, jednak jak stwierdzają sami mieszkańcy: sytuacji takich, aby pocisk uderzył bezpośrednio w zabudowę, od dawna niemal nie było. Bierze się to stąd, że Krutaja Bałka znajduje się w dolinie, większość pocisków nad nią przelatuje. Mieszkańcy zapytani o kierunek skąd prowadzony jest ogień pokazują (powtarzam: nie skierowany w wioskę) odpowiadają: „to stamtąd, a stamtąd” pokazując rękoma dwie różne strony.

Ich sytuacja jest ciężka, niemniej należy docenić wysiłki inspektor Mariny Asiejowej, która zajmuje się ewakuacją mieszkańców, oraz dostarczaniem pomocy tym, którzy pozostali w swoich domach.

W grudniu ubiegłego roku Krutą Bałkę odwiedziła Ludmiła Martjan, mieszkanka Niemiec, która zebrała pieniądze pośród życzliwych ludzi i przyjechała do Donbasu, aby pomóc potrzebującym. Mieszkańcom tej miejscowości przekazała paczki żywnościowe.

Ps. Ludzie z którymi rozmawiałem mieli do powiedzenia kilka ciekawych rzeczy, jednak nie zgodzili się na publikację swoich historii, a tym bardziej na nagranie wideo. W dalszym ciągu mają niesmak po wizycie pewnego zagranicznego dziennikarza, którego prosili, aby nie publikował nagrań z ich twarzami, ponieważ muszą jeździć na ukraińską stronę, aby odbierać emerytury. Dziennikarz oczywiście nie spełnił ich prośby.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>