indeks

Spotykam się z tym, ze Rosjanie (generalizuję, przepraszam) podkreślają fakt, że Królestwo Polskie pozostające w unii personalnej z Cesarstwem Rosyjskim w latach 1815-1830posiadało własną administrację, oraz konstytucję, która w samej Rosji pojawia się prawie sto lat później. Nie rozumiem do kogo te pretensje- do nas, że mieliśmy ustawę zasadniczą, czy do carów o to, ze jej nie wprowadzili wcześniej?

Tak więc małe wyjaśnienie, bardziej do tych,którzy pojednanie i porozumienie z Rosją mylą z wiernopoddaństwem, któremu sprzeciwiać się będę zawsze.

Polska konstytucja, jakkolwiek różnie oceniana, została wprowadzona w Polsce (likwidacja unii polsko-litewskiej) 3 maja 1791 roku,po czym rozpoczęła się wojna w jej obronie, ponieważ naszym sąsiadom nie spodobało się reformowanie Polski. Rzeczypospolita ostatecznie nie upadła dlatego, że była pogrążona w anarchii, ale dlatego, że z tej zapaści zamierzała się wydostać. Tak więc następuje ostateczny rozbiór- nie żadna unia, tylko skreślenie Polski z mapy Europy.

Ja za to wdzięczny być nie potrafię, zwyczajnie nie potrafię.

Później mamy wojny napoleońskie i Polska się odradza w postaci Księstwa Warszawskiego, również z konstytucją, dosłownie podarowaną z zachodu. Post scriptum Kongresu Wiedeńskiego jest utworzenie “Kongresówki”,co miało na celu powstrzymanie niepodległościowych dążeń Polaków i utrzymanie ważnego nadwiślańskiego obszaru w żelaznym uścisku czarnych orłów.

Unia, unią- dzisiaj byśmy ją raczej nazwali protektoratem.

Ps. Projekt unii polsko-rosyjskiej wcale nie był nowy. Po magnackich awanturach na początku XVII wieku zaistniał taki projekt pod berłem Wazów. I tutaj można stwierdzić,że pogrążone wówczas w chaosie Wielkie Księstwo Moskiewskie było “niewdzięczne”?

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>