665e96c29d55b13435d7a8d39deafe53_XL

W ramach ukraińsko-kanadyjskiej współpracy wojskowej zakończono w dniu wczorajszym półroczne szkolenie żołnierzy ATO. Tematem szkolenia było usuwanie i zwalczanie improwizowanych urządzeń wybuchowych, a informację o tym opublikowało Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Pułkownik Władimir Rodikow,obecny podczas uroczystego wręczenia dyplomów stwierdził,że działania takie były prowadzone w 40 jednostkach wojskowych.
Kolejni kanadyjscy instruktorzy przybędą na Ukrainę w dniu 13 styczniu i po pięciu dniach rozpoczną kolejną turę szkoleń.
W ramach przypomnienia: 8 sierpnia 2014 r.Administracja Państwowej Służby Granicznej Ukrainy otrzymała od rządu Kanady sprzęt i wyposażenie (32 tony) o wartości 5 mln kanadyjskich dolarów. Natomiast w listopadzie 2014r. dotarł kolejny taki transport szacowany na kwotę 12 milionów dolarów kanadyjskich. Zgodnie z umową pomiędzy ministerstwami obu krajów, cały sprzęt został skierowany na front w Donbasie.
Oficjalnie na Ukrainie przebywa kilkuset żołnierzy kanadyjskich pełniących rolę instruktorów.
Wspomnieć można w tym miejscu o działalności Polsko-Kanadyjskiego Wsparcia Demokracji działającej z inicjatywy, poparcia i sponsoringu rządu Polski i Kanady mającej na celu “wsparcie demokratycznych przemian na Ukrainie”. Projekt skupia się na południowych i wschodnich rejonach Ukrainy (czyli tzw. rosyjsko-języcznych) i zakłada wsparcie niezależnych mediów i budowę wspólnej ukraińskiej przestrzeni i  świadomości społecznej, czyli jak to określił zarówno były lider Prawego Sektora Jarosz, jak i urzędujący prezydent Poroszenko: ukrainizacji kraju. Łączny planowany budżet programu w latach 2014-16 to 5,5 mln CAD.

Dawid Hudziec

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>