WNS_0062

„Nawet nie myśleliśmy, że kiedyś wróci tu wojna. Przychodziło wtedy nie raz i w okopach leżeć, potem przestaliśmy o tym myśleć, żyliśmy normalnie, a teraz przyszło nam przeżyć wszystko jeszcze raz. Jak to się mogło stać? Brat przeciw bratu…to byli przyjaciele- Ukraińcy, razem żyliśmy. A teraz są jak zwierzęta, mordercy”– opowiada Marija Nikiforowna, 92-letnia mieszkanka Doniecka, weteranka II Wojny Światowej.

 

Marija mieszka wraz z wnuczką w starej kamienicy pamiętającej jeszcze poprzednią wojnę. Dwa pokoje, które już dawno zapomniały co to takiego remont. Kuchnia i łazienka wspólne z sąsiadami. Wnuczka- Anna Wiktorowna stara się ze wszystkich sił nie sprawić wrażenia osoby potrzebującej pomocy. Przecież pracuje jako sprzątaczka w pobliskiej szkole, babcia otrzymuje niewielki zasiłek… nie chce prosić o nic, zawsze jest ktoś bardziej potrzebujący pomocy.

Iluzja.

Obie kobiety są samotne. Aby się utrzymać Anna musi pracować kosztem tego, że jej babcia zostaje sama na cały dzień w domu. W pustym domu w którym nawet nie ma telewizora. Tylko obrazki Matki Boskiej.

Staruszka leży w starej pościeli. Obok na stoliku nocnym widnieją opakowania lekarstw- głównie leków nasercowych. Puste, bo i za co kupić nowe? Na taborecie resztki po obiedzie, byle co, aby tylko zjeść i przeżyć kolejny dzień. Marija nie może wstać z łózka- pieluchy? „Czasem ktoś da”- odpowiada cicho Anna.

Niedawno Mariji zdjęto gips z nogi. Złamanie. Teraz musi powoli znów zacząć chodzić. Dla osoby w tym wieku, schorowanej, często jest to wyzwanie cięższe aniżeli nauka chodzenia. Jednak wyjść z czterech ścian depresji po prostu musi. Mieszkają na piętrze.

O Donbasie nie chcą pamiętać rządy państw zachodnich. Inaczej niż mieszkańcy tych krajów. Przybywały tutaj już transporty pomocy humanitarnej ze Szwajcarii, Polski, Niemiec i wielu innych krajów. W jednym z nich, staraniem fundacji Tabor i Solidali, do Doniecka przybył sprzęt medyczny. W tym wózki inwalidzkie:

Fot. archiw.

W dniu 20.01.2017 roku, Stowarzyszenie „Patrioci Noworosji” przy wsparciu administracji Lenińskiej dzielnicy Doniecka, przekazali Mariji jeden z wózków inwalidzkich, dzięki czemu będzie mogła ona powoli odkrywać na nowo otaczający ją świat. Wolontariusze stowarzyszenia zapoznali się również z potrzebami swoich nowych podopiecznych i jak zadeklarowała Walentyna Żinina, wkrótce przekażą im kolejną partię pomocy.

„Wózki inwalidzkie otrzymaliśmy od Raula Gusiejnowa, z Holandii, który już wielokrotnie przekazywał do Donbasu sprzęt medyczny. Dzięki mu za to i niski pokłon”- mówi Walentyna, szef Stowarzyszenia „Patrioci Noworosji”.

 

IA “Noworosja”

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>