chavier (1 of 1)

Chavier w zeszłym roku ukończył studia medyczne w Hiszpanii. Nauka pomagania ludziom przeplatała się z informacjami ze wschodu Ukrainy. Relacje mniej oficjalne- tym z głównych serwisów informacyjnych nie chciał wierzyć. Przez jakiś czas jeszcze się wahał,ale zdecydował: jedzie do Donbasu. Nie miał wielkiego doświadczenia, ale miał wiedzę i determinację, aby pomóc ludziom, do których Europa odwróciła się plecami.
Podróż odbyła się bez większych problemów, w Rostowie nad Donem spotkał życzliwych ludzi, którzy pomogli mu dojechać do przejścia granicznego z Donbasem, a tam już odebrał go ochotnik z jego ojczystych stron.
Pierwsze kroki stawiał w Ałczewsku, oraz Komisarówce. Tam poznał dwóch frontowych lekarzy,zaznajomili go z realiami pracy po czym wyjechali… Chavier został sam z około 200 pacjentami i brakami w medykamentach.
– podziękować wypada NATO i Unii Europejskiej za taką sytuację. Lekki mogły by być, ale blokada Donbasu skutecznie uniemożliwia ich transport.- mówi młody lekarz
Komisarówka to maleńka wioska jakich mnóstwo w Donbasie. Mieszkańcy utrzymują się z roli, albo dojeżdzają do pracy w miastach. Wraz z nadejściem wojny zostali pozostawieni sobie samym. Nie mają opieki medycznej, nie dociera pomoc humanitarna, docierają za to często pociski mozdzierzowe. W takich warunkach Chavier przeszedł swój chrzest medyczny. Pomóc każdemu nie mając czym- to prawdziwe wyzwanie na wojnie. Jednak często sama obecność lekarza dodaje nadzieji, a to naprawdę bardzo dużo.

loran (1 of 1) chavier2 (1 of 1)
Dzięki temu, że został sam, szybko okrzepł i nagle miało mu się to okazać niezbędne. Trafia na lotnisko. Tutaj pod częstym ostrzałem niesie pomoc każdemu, lekarz nie zadaje pytań o narodowość, przekonania- lekarz pomaga. Stara się. Nie zawsze jest to możliwe.
Zdaniem Chaviera winna wojnie jest triada USA/UE/NATO jako reprezentanci grup interesów ,których nie interesują ludzie, a jedynie władza, pieniądze, oraz wpływy.
– nasz rząd (hiszpański) oskarża ludzi w Donbasie o terroryzm, ale tak naprawdę to rzad nimi jest. Odmawiając ludziom pomocy, blokując im dostęp do lekarstw, zabija ich. Władze w Hiszpanii wysyłają Ukrainie broń, a czy pomyślały kiedykolwiek o pomocy humanitarnej? Nie. Mówi się o ofiarach bombardowań, ostrzałów, ale czy ktoś się pokłonił nad losem ludzi pozbawionych opieki medycznej? Nad tym, że bez lekarstw giną każdego dnia ludzie?

33 (1 of 1) natkach (1 of 1)
Chavier przebywa w Donbasie od pięciu miesięcy, tęskni za domem, ale czuje, że jest tutaj potrzebny. Czuje, że ma coś ważnego do zrobienia i że za tą okazaną pomoc czekają go duże problemy w ojczystym kraju.
Opracowano na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez dziennikarzy Novorossia.Today: Lorana Brayarda, oraz Nataszę Siniawskaja

group1mask (1 of 1)

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>