qUZVYE6q4ps

Z okazji Święta Niepodległości Polski, oraz w 250 rocznicę urodzin M.K. Ogińskiego, w donieckiej filharmonii odbył się coroczny festiwal polskiej kultury organizowany przez Towarzystwo Kultury Polskiej Polonia. W tym roku impreza była dedykowana wspomnianemu kompozytorowi, więc odbyła się pod nazwą “Festiwal Kultury Polskiej Polonez Ogińskiego”.
Sala przeznaczona dla prawie pół tysiąca widzów, była wypełniona po brzegi, a pośród gości był także Minister Spraw Zagranicznych DRL Aleksander Koffman.

wb9henkDwS4-1024x678
Jako pierwszy wystąpił Zespół Tańca Klasycznego “Białe Łabędzie”, który zaprezentował Polonez Ogińskiego:


Po tym tanecznym wstępie przedstawicielka Ministerstwa Kultury DRL podziękowała organizatorom festiwalu, a w szczególności Towarzystwu Kultury Polskiej Polonia, za organizację wydarzenia, które na trwałe wpisało się w kalendarz kulturalnego życia Donbasu, zdobywając sobie szerokie grono odbiorców, oraz przybliżając mieszkańcom polską kulturę, dzięki czemu w Doniecku brzmi znakomita muzyka polskich kompozytorów, oraz wykonawców.W związku z tym, na ręce pani prezez TKP Polonia Ireny Erdman, wręczono oficjalne podziękowania za wkład w życie kulturalne i rozwój polskiej kultury na terenie Donieckiej Republiki Ludowej.
Następnie głos zabrał Minister Spraw Zagranicznych Aleksander Koffman zadowolony z faktu, że Święto Niepodległości Polski w Doniecku odbywa się pod patronatem Michała Kleofasa Ogińskiego, o którym mało kto wie, że był nie tylko kompozytorem, ale również politykiem. Zdaniem Koffmana, Ogiński w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej aktywnie wspierał Rosję.
Minister wręczył Irenie Erdman kutą rzezbę wykonaną z odłamków rakiety systemu GRAD.


Następnie wręczono dyplomy za “aktywny udział w działalności Towarzystwa Kultury Polskiej Polonia, na rzecz popularyzacji kultury polskiej i kształtowania tożsamości narodowej w Donbasie”:


Następnie rozpoczeła się chopinowska część festiwalu.
Natalia Pleskonosowa zagrała utwór Fryderyka Chopina Nokturn B-moll:


Larisa Sarkisian wykonała Walc Nr 14 E-moll:

Na scenę weszła Katarzyna Cyfierowa, która wraz z Larisą Sarkisian wykonały Preludium Nr 15 Des- dur.


Ostatnią kompozycję Fryderyka Chopina wykonała Lillianna Lewada, przy akompaniamencie Sarkisiany Nokturn Nr 20 Cis- moll.


Po czym na scenie pokazano choreograficzną kompozycję “Chopin” w wykonaniu Sergiusza Agwaniana i Darii Mażonowej:


Mazurek wg. kompozycji Wieniawskiego:


Na zakończenie pierwszej części festiwalu, Zespół Tańca Klasycznego “Białe Łabędzie” wykonał taniec Mazurek.


W antrakcie goście mogli zapoznać się z wystawą na temat wybitnej roli Polaków w poznawaniu Syberii, aczkolwiek bardzo wielu z nich nie znalazło się tam po swojej woli.

fws8n2gB358 xfpZSTkcESY
Drugą część wydarzenia otowrzył Dziecięcy Zespołu Tańca «Donieckie iskierki» Kujawiakiem:


Jegor Cyfierow zaśpiewał pieśn “Wisła”:


Wiceprezes TKP Polonia Maria Erdman przyblizyła zebranym legendę o założeniu Warszawy, po czym Zespołu Pieśni “Niwa” poszczycił się swoim wykonaniem “Warszawskiej Rusałki”.


Zabrzmiała muzyka Wiercińskiego w wykonaniu Eleny Uckiewicz i Swietłany Olchowiczenko:


Nie mogło tradycyjnie zabraknąć Anny German, chyba najpopularniejszej w Rosji polskiej piosenkarki. Jej utwór “Kiedy kwitły sady” w wykonaniu Eleny Uckiewicz:


Dziecięcy Zespółu Pieśni i Tańca “Niespodzianka” wykonał choreograficzną interpretację pieśni “Najszalejszy szaławiła” z repertuaru Anny German:


Do artystki nawiązała również Elena Kopyłowa pieśnią “Echo miłości”:


Na zakończenie Marina Ławriszczewa, wraz z dziećmi z gimnazjum nr 37 w Makiejewce zaprezentowała utwór Marylii Rodowicz Kolorowe Jarmarki:


Festiwal odbył się przy pełnej sali, oraz szerokich wyrazach uznania wnosząc po raz kolejny nie tylko wkład w rozwój kulturalny Donbasu, ale co najważniejsze: w zachowanie polskiej tożsamości na terenach tak odległych od kraju, októrym zapominać nie zamierzają. W trakcie koncertu zgłosiła się kobieta zainteresowana tym, aby jej dziecko uczęszczało na zajecia polskiej “Szkoły Sobotniej”, aby nie zapomniało kim jest.

 

Tekst i materiał wideo: Dawid Hudziec

Zdjęcia: Towarzystwo Kultury Polskiej Polonia

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>