00D_0053 (Kopiowanie)

“Droga życia”- będziesz mieć szczęście to przejedziesz, nie poszczęści się- jesteś martwy. “Droga życia” wiedzie wzdłuż zewnętrznej flanki Oktiabryjska, prosto na Piaski. Przez większość swojej trasy jest to teren odkryty, gdzie po lewej ręce mamy pas zniszczonej ziemi, a pustota po prawej sprawia, że jesteśmy jak na dłoni dla ukraińskich snajperów. Z drugiej strony- trafić w pędzący samochód nie jest tak prosto- przynajmniej, jako pasażer,mam taką nadzieję. Droga kończy się wraz z ostatnim okopem, ostatnim punktem strzeleckim DRL zaraz za Volvo- Center. Teraz to droga śmierci. Kilkuset metrowej trasy zdecydowanie nie polecam nikomu przemierzać, to nie ten format turystyki. Pas ziemi niczyjej, za którą znajduje się delikatne wzniesienie- Piaski, wieś kontrolowana przez stronę ukraińską, a raczej to co ze wsi zostało.

Tuż po zdobyciu przez DRL lotniska na początku ubiegłego roku, prowadzona była ofensywa zarówno na Piaski,jak i na Awdiejewkę- dzięki temu dotychczas nieustannie ostrzeliwany Donieck stałby się bezpieczniejszy- poza zasięgiem większości broni o mniejszym, nieartyleryjskim, nierakietowym kalibrze. Ofensywa się nie powiodła i dzisiaj Volvo- Center jest najdalej wysuniętą placówką DRL.

W tle pojawia się polski akcent- polskich firm wojskowych, które mają walczyć po stronie ukraińskiej. Pytam o nich dowódce grupy- “Szamana”  stacjonującej na tym rejonie. Mówi, że miesiąc temu wraz z ukraińskimi flagami powiewały barwy Gruzji i Polski. Czy najemnicy wywiesili by flagi narodowe? Osobiście wątpię, moim zdaniem to raczej zagrywka PR-owa, propagandowa. Natomiast “Grek”- dowódca sił rozlokowanych w Żabunakch- uważa, że nasłuch radiowy potwierdził obecność Polaków tuż po drugiej stronie linii frontu.

Volvo-Center jednak w niczym nie przypomina dawnego salonu samochodowego, podobnie jak donieckie lotnisko nie przypomina portu lotniczego, a okoliczne ulice, czy też np. Żabunki,nie przypominają czegokolwiek związanego z życiem. Raczej z zagładą. Obecnie ruiny salonu są strzeżone przez żołnierzy z Batalionu “Wostok”. Zawieszenie broni? Raczej ponury żart.Kiedy tylko wybija godzina 17.00- czas powrotu OBWE do swojego hotelu- rozpoczyna się kilkugodzinny ostrzał ze strony Piasków i dalej: Opytnoje, Awdiejewka. Cel? Utrzymanie stanu permanentnej wojny, przy jednoczesnym jej nie wszczynaniu- obecnie sytuacja w całym Donbasie nie jest na tyle groźna, aby mówić o trwającej regularnej wojnie, ale jest raczej stale podtrzymywana takimi właśnie ostrzałami. Żołnierz batalionu “Wostok” o zawołaniu “Schmidt” mówi, że takie serie, np. z moździerzy kalibru 120 mm nie są ukierunkowane na konkretny cel, ale pojedyncze pociski spadają w przypadkowych miejscach.


A jak wygląda prawidłowe prowadzenie ognia? Pierwszy wystrzał ma uderzyć gdzieś w rejonie celu, następnie wprowadza się jedną, bądź dwie korekty i idzie ogień we właściwy cel- z poprawką na dokładność użytej broni. Wtedy strona strzelająca może liczyć na pełne zniszczenie obiektu. Taki salon Volvo w zasadzie nie powninien już istnieć. Chodzi jednak o podtrzymanie konfliktu i zmęczenie przeciwnika. Tylko jaki sens mają w takim razie mińskie porozumienia?

Nieopodal tych pozycji jest wieś Żabiczewo (Żabunki). Niemal wbita klinem między tereny kontrolowane przez Ukrainę. Z małą poprawką- była wieś. Obecnie nie ma tam żadnych cywili, a jedynie grupa żołnierzy strzegących kruchej granicy. I podobnie jak w Piaskach, tam również każdego dnia, tuż po 17 rozpoczyna się ostrzał, a z bloków znajdujących się na ukraińskich terenach polują snajperzy.

Pytam żołnierzy, czy spodziewają się zaostrzenia działań wojennych wraz z nastaniem wiosny. Tutaj nie ma wątpliwości- ocieplenie spowoduje rozmrożenie wojny.

Oddajmy głos świadkom wydarzeń na linii frontu:

Specjalne podziękowania za realizację materiału dla Batalionu “Wostok” i “Sił Zbrojnych Noworosji”.

Ps. Dzisiaj zarejestrowałem również materiał z przyfrontowej wsi Wesoła, opublikuję go w następnych dniach. Natomiast przypominam, że jeżeli ktoś chce wesprzeć moją pracę finansowo to na stronie głównej, w prawym panelu, znajduje się odnośnik do mojego konta PayPal. Z góry dziękuję:)

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>