00D_0332 (Kopiowanie)

Kolejna doba w Donbasie upłynęła pod znakiem naruszeń zawieszenia broni- męczącej strategii przyjętej przez ukraińskie władze, która ma nie dopuścić do ustanowienia pokoju, a jednocześnie nie eskalować konfliktu tak bardzo, aby zachodni sponsorzy nie mogli dłużej udawać,że nie widzą notorycznego łamania przez Kijów porozumień mińskich.
Na celowniku ukraińskich wojskowych każdego dnia znajduje się Zajcewo- mała wieś na północnych obrzeżach,pozostająca w znacznej części pod kontrolą Donieckiej Republiki, pomimo to, na jej obrzeżach trwa regularna wojna.

Wieczorem, około godziny 19.00, z Żowanki przeprowadzono tam ostrzał mozdzierzowy (mniejsza broń kalibru 82 mm) skierowany głównie w stronę szkoły- obecnie opuszczonej ze względu na to, że znajduje się ona zaledwie kilkaset metrów od ukraińskich pozycji. Ponadto doszło do ostrzału z użyciem granatników i karabinów maszynowych. Podobnie ostrzelano obszar nieodległej kopalni- tam 12 razy prowadzono ogień z czołgów. Czy OBWE zarejestruje fakt obecności broni,której tam być nie powinno?

Nie lepsza jest sytuacja we wsi Spartak znajdującej się na północ od Doniecka, tam wojna zasadniczo nigdy nie wygasła. Tylko tej nocy ukraińskie wojska 22 razy otworzyły ogień z bojowych wozów piechoty, jak również w użyciu były moździerze, granatniki, oraz broń maszynowa.

Około 23.00, czyli mniej więcej w tym samym czasie co Spartak, skierowano ogień mozdzierzowy w stronę wsi Sachanka- to już południowy front. Żołnierze naliczyli 12 wystrzelonych pocisków kalibru 82 mm.
Pomiędzy Donieckiem, a Jasinowatą znajduje się punkt kontrolny ustanowiony na głównym połączeniu pomiędzy stolicą DRL, a Gorłówką i dalej- Ługańskiem. Od kilku tygodni miejsce to jest celem intensywnych ataków, oraz ostrzałów prowadzonych przez siły pro-kijowskie. Nie są to działania obliczone na zdobycie i utrzymanie tejże pozycji, ale stałe zagrożenie zmusiło Ministerstwo Transportu do zamknięcia tej ważnej drogi dla ruchu cywilnego. Tej nocy punkt kontrolny został ostrzelany przez czołgi.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>