hqdefault

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) w swoim co trzymiesięcznym bilansie poinformował, że od początku konfliktu w Donbasie zginęło (co najmniej) 9 098 osób, a 20 732 zostały ranne. W okresie pomiędzy 16 sierpnia a 15 listopada zginąć miało 47 cywilów, a 131 odniosło rany. Formalne zawieszenie broni zagwarantowane przez rządy Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji obowiązuje od dnia 1 września.
Raport informuje o stałym napływie uzbrojenia i ochotników z Rosji do Donbasu. Nie wspomina jednak o koncentracji sił ukraińskich także w strefie zdemilitaryzowanej, ani o np. amerykańskim sprzęcie wojskowym przysłanym dla wojsk kijowskich.

“Około 2,9 mln osób żyje na terenach objętych konfliktem w Donbasie i odczuwa trudności z realizacją swych praw ekonomicznych i społecznych, w tym z dostępem do opieki zdrowotnej, mieszkań, czy świadczeń socjalnych. Sytuacja tych ludzi może się pogorszyć wraz z nadejściem zimy oraz utrudnieniami w pracy, na jakie natrafiają na miejscu organizacje humanitarne.”– czytamy na niemieckim portalu Onet. Nadmienić by wypadało, że dostęp do świadczeń socjalnych zagwarantowały stosowne ustawy Kijowa, który ludziom żyjącym w Donbasie zablokował dostęp do ich emerytur (etc.) jeżeli ci wciąż pozostają na terenach nie kontrolowanych przez rząd ukraiński. Z kolei dostęp do szpitali po “tej” części frontu jest, lekkim utrudnieniem bywa ostrzeliwanie tychże przez ATO.

Interesujący jest natomiast inny fragment:” Agenda ONZ wskazuje również, że jednostki ukraińskich służb bezpieczeństwa wydają się korzystać “z dużej bezkarności”, a dochodzenia w sprawie stawianych im zarzutów są rzadkie. UNHCHR wskazuje na przypadki “wymuszonych zaginięć, nielegalnych zatrzymań, tortur i złego traktowania osób podejrzanych o naruszenie integralności terytorialnej, terroryzm, czy popieranie separatystycznych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej”.- czyli coś o czym od ponad roku informują media i pojedyncze osoby od ponad roku, tylko oni nie pracują w ONZ, więc dotychczas “problem nie istniał”

 

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>