achmetow

Konwój humanitarny fundacji Rinata Achmetowa “Pomożemy” zmierza z centrum dystrybucyjnego w Dniepropietrowsku do Mariupola w celu przekazania pomocy mieszkańcom “szarej strefy”. Jest to 137 konwój przeznaczony dla mieszkańców tzw. strefy ATO, czyli dla ludzi żyjących po obu stronach frontu donbaskiej wojny. Jak informuje fundacja, transport składa się z kolumny 13 ciężarówek wiozących 260 ton żywności.
Konwoje organizowane przez oligarchę, jak i on sam, wzbudzają w Donbasie (DRL) mieszane uczucia. Z jednej strony zasługi magnata dla przedwojennego Doniecka są niewątpliwe, ale jego brak oficjalnego uznania nowych władz i polityczna działalność sprzed Majdanu nie wzbudzają zaufania. Są głosy niepozostające w mniejszości, że obecna działalność polityczna ma na celu zbijanie politycznego kapitału na przyszłość,która zawsze w dobie zbrojnego konfliktu jest niepewna. Achmetow odmówił przerejestrowania swojej działalności w DRL i zamknął min. jedną z głównych sieci sklepów wielobranżowych “Bruśniczka”.

Zdaniem krytyków, szczodra pomoc humanitarna jest rekompensata za żywność, której nie będzie mógł sprzedać, a w ten sposób może ją rozliczyć jak dary społeczne.
Jednocześnie w czasach, kiedy społeczeństwo domaga się deoligarchizacji, Achmetow jest właściwie jedynym dobrze widzianym magnatem, który bez przeszkód mógłby wrócić do Donbasu, pod warunkiem nie prowadzenia działalności politycznej- jednak taka decyzja z kolei odbiła by się fatalnie na jego interesach na Ukrainie.
Co interesujące i pomijane w mediach zachodnich, transporty “Pomożemy” były niejednokrotnie blokowane przez ochotników z batalionów Prawego Sektora i Azowa. Argumentowano to w ten sposób (cyt. z pamięci): “Nie po to walczymy z separatystami, aby ich ktoś iny karmił”. Pomoc jest kierowana do mniejszych centrów dystrybucji, gdzie wolontariusze sporządzają paczki żywnościowe i wydają bezpośrednio ludziom zgłaszającym się po pomoc. W takiej sytuacji można, a nawet trzeba się zastanowić z kim walczą wspomniane bataliony.

Wasze komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>